Güncel, www.gidahatti.com

Adıyaman Yöresel Yemekleri: Hevirbirk (Erişte Çorbası)

Adıyaman Yöresel Yemekleri içinde çorbaların hem isimlerinin heme de damak tadının ayrı ve özel bir yeri var. Erişte Çorbası Hevirbirk de onlardan biri. İşte Hevirbirk çorbası için gerekli malzemeler ve tarifi. 

Erişte Çorbası Hevirbirk malzemeleri nelerdir?500 gr mercimek250 gr nohut                                      600 gr soğan                                    1 adet un                                           1 çay bardağı yağ                                          tuz                                          1 yemek kaşığı salça                                       6 su bardağı su                                            Hevirbirk (Erişte Çorbası) nasıl YapılırYufka açıldıktan sonra küçük küçük karelere bölünür. Bir tencerede nohut ve mercimek pişinceye kadar kaynatılır. Nohut ve mercimek piştikten sonra hazırlanan küçük yufka parçaları bu karışımın içine atılır.
Bir iki dakika daha kaynadıktan sonra indirilir. Bir adet soğan doğranarak yağda kavrulur, bir yemek kaşığı salça eklenerek karıştırılıp (isteğe göre kuru nane de eklenir) yemeğin üzerine dökülerek servis edilir.

Adıyaman ve Adıyaman Mutfak Kültürü Hakkında16 değişik medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adıyaman kuzeyde Malatya, batıda Kahramanmaraş, güneybatıda Gaziantep, güneydoğuda Şanlıurfa ve doğuda Diyarbakır ile komşudur.
Ortadoğu ülkelerinin merkezinde yer alan Güneydoğu Torosların güneyinde, Zagros Dağlarının batısında, Basra Körfezinin kuzeyinde, binlerce yıldır Bereketli Hilal olarak bilinen toprakların üst sınırını oluşturur.
Adıyaman Yöresel Mutfak KültürüAdıyaman Mutfağı, yemeklerinin ismi ve yapılış şekli ile kendine has karakteristik bir zenginliğe sahiptir.  Et, buğday, bakliyat ve sebze Adıyaman Yöresel Yemeklerinin temel bileşenidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi mutfak kültürü özellikleri taşıyan Adıyaman mutfağında değişik salatalar da mevcuttur.
Adıyaman’da tarım ve gıda üretimi Adıyaman’da üretilen tarım ürünlerinin başlıcaları buğday, arpa, nohut, mercimek, pamuk, tütün, fıstık ve üzüm gelmektedir.
Ticaret borsasında; buğday, arpa, mısır, çavdar, yulaf, buğday kepeği, buğday unu, kuru fasulye, nohut, badem, mercimek, ayçiçeği, yar fıstığı, tereyağı, sade yağ, ceviz, et, canlı hayvanlar, beyaz ve kaşar peynir, pamuk ipliği, keçi kılı, yapağı, hayvan derileri, bağırsak, çeltik, pirinç, bulgur, razmol, bal, tavuk ve piliç eti, yumurta, antep fıstığı, kuru üzüm ve muhtelif özelliklerdeki pamuk kotaya dahil ürünler olarak değerlendirilmektedir
Kaynak:
Türkiye Kültür Portalı Öncü, M.(2016). Adıyaman Cemile Mutfak Kültürü. Adıyaman Tanıtma Vakfı Yayınları(ATAV)

Read More