Güncel, www.gidahatti.com

Apple iPhone 6’yı listeye aldı! Artık vintage ürünler listesinde…

iPhone 6, Apple’nin önceki modellerine göre çok daha farklı ve önceki modellerinden çok daha büyük bir ekranı bulunuyor. Bu özelliği ile Apple’nin ilk akıllı telefonu Apple kullanıcısının hafızasında yer etti. Telefonun üretimi birkaç yıl önce durdurulmuştu. Fakat yine de Apple’dan güvenlik düzeltme ekleri ve teknik destek sürüyor. Ancak, Apple şimdi iPhone 6’yı “vintage” ürünler listesine aldı. Yani iPhone 6 artık resmi Apple desteğini almayacaklar.
Teknoloji devi olan Apple, iPhone 6’nın  artık “eski” bir ürün olduğunu onayladı.  Apple’ın diğer ürünlerine göre, bir ürün 5 yıldan daha uzun ve 7 yıldan daha kısa bir süre satış için dağıtımı durdurulduğunda vintage (eski) sayılıyor.
Bununla beraber şirket, 7 yıla kadar eski ürünleri için hala parça ve onarım hizmetleri sunuyor. Ancak, ilginç şekilde, daha büyük iPhone 6 Plus, iPhone 6’dan önce de zaten eski bir ürün olarak kabul ediliyordu. Bunun sebebi, Apple’ın iPhone 6 Plus’ın üretimini tamamen durdurdu ve sonra bazı bölgelerde 4,7 inç ekrana sahip. iPhone 6’yı daha uzun süre satmaya devam ediyordu.
Hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus, Eylül 2014 yılında iOS 8 ile tanıtılmıştı. 2019’da cihazların kullanımı için ise sonraki bir sürümünü gerektiren iOS 13’ün piyasaya sürülmesi ile birlikte kullanımdan kaldırıldı. 
Bu açıklamaya rağmen Apple, yalnızca iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı değil, aynı zamanda iPhone 5’leri de içeren iOS 12 çalıştıran cihazlar için güvenlik yamaları sağlamaya devam ediyor.  Diğer taraftan iPhone 6, Retina HD ekran, tek bir 8 megapiksel arka kamera ve 1 GB RAM’e sahip 64 bit A8 çip ile donatıldı. iPhone 6 Plus da benzer bir donanıma sahip  ancak Full HD ekrana ve optik stabilizasyona sahip arka kameraya da içeriyor. İki model de aynı zamanda NFC ve Apple Pay’e sahip ilk iPhone’lardı.
Bu yılın başlarında Apple, eski ürünler listesine Touch Bar özellikli birinci nesil MacBook Pro’yu da ekledi.
Apple’ın vintage listesinde ki Iphone cihazlarıiPhone 4 (8GB)iPhone 5iPhone 5CiPhone 5SiPhone 6iPhone 6 PlusiPhone 6s (32GB)iPhone 6s Plus (32GB)
Dünya çapında eski olduğu düşünülen cihazlariPhoneiPhone 3G (China mainland) 8GBiPhone 3G 8GB, 16GBiPhone 3GS (China mainland) 16GB, 32GBiPhone 3GS (8GB)iPhone 3GS 16GB, 32GBiPhone 4 CDMAiPhone 4 CDMA (8GB)iPhone 4 16GB, 32GBiPhone 4 GSM (8GB), BlackiPhone 4SiPhone 4S (8GB)

Read More