Güncel, www.gidahatti.com

Avrupa’daki enerji krizi, Rusya’ya yaptırımlara tepkiyi körüklüyor!

Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen gayriresmi AB Liderler Zirvesi sonrasında açıklamalarda bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula vonder Leyen ve Çekya Başbakanı Petr Fiala, kış ayları öncesinde enerji krizine yönelik de mesajlar verdiler.
Devletlerin gaz tüketimini azaltıp stokları olabildiğince dolu tutarak arz güvenliğini sağlaması ve tavan fiyat belirleyerek faturaların düşürülmesi gibi konuları görüştüklerini belirten Michel, “Bir sonraki toplantıda gerekli önlemleri almalıyız” dedi.
Rusya’dan gelen gaz yüzde 7,5’a düştüAB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Ukrayna’daki savaşın başlangıcında Avrupa gazının yüzde 41’inin Rusya’dan geldiğini, şimdi bu oranın yüzde 7,5’e düştüğünü belirterek, şunları söyledi:
“Gelecek baharda, tanklar boşaldığında, gaz için fazla ödeme yapmamak ve birleşik bir pazarlık gücüne sahip olmak için üye ülkeler tarafından birlikte gaz almamız gerektiğine dair geniş bir destek var. Bu nedenle bu birlikteliği korumamız ve parçalanma ve bozulmayı önlememiz gerekiyor. Öte yandan, temiz enerjilere geçiş nedeniyle de yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmayı mümkün kılmak zorundayız. Bu nedenle ek finansman arayışına gireceğiz. Tam olarak alışmamız ve her şeyden önce hazırlanmamız gereken türden bir tehdit var.”Çekya Başbakanı Petr Fiala da, “Enerji fiyatlarını düşürmek ve diğer önlemleri almak için piyasa rezervinden tahsisatları serbest bırakmaktan bahsettik. Liderler olarak temel konularda anlaştık. Gaz fiyatının elektrik fiyatından ayrılmasına yönelik artan destek var, bu da fiyatlarda düşüş anlamına geliyor. Çözüm bir an önce gelmeli” şeklinde konuştu.
Macar başbakandan AB yaptırımlarına eleştiri!Bu arada Macaristan Başbakanı Viktor Orban, artan enerji fiyatları ve enerji krizinden hareketle AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına eleştiri getirdi.
Ukrayna’daki savaşın ve enerji krizinin konuşulduğu Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi sonrası sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Orban, AB yaptırımlarının enerji fiyatlarını “uçurduğunu” söyledi. Yaptırımların Macaristan’ın nükleer enerjisine ve gaz arzına uygulanamayacağını belirten Orban, yaptırımlardan muaf olduklarını hatırlattı. Enerji fiyatlarıyla ilgili endişesini dile getiren Orban, “Rusya’ya boyun eğdirilemedi, Avrupa ekonomisi kan kaybediyor. Yaptırım politikasının değişmesi gerektiği aşikar” dedi.

Avrupa Parlamentosu binaları karartılacak, kaloriferler kapatılacak!Bu arada AB’nin üç temel kurumundan biri olan, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki ana yerleşkesi yanında Fransa’nın Strazburg şehrinde genel kurul salonu ve ofisleri bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) enerji tasarrufu yapmak üzere bir dizi kararlar aldı.
İç bildiri ile AP üyesi ve çalışanlara tebliğ edilen kurallara göre, hafta sonları ile birlikte cuma günleri kaloriferler tamamen kapatılacak. Binalardan güvenlik amaçlı olanlar dışında aydınlatmalar da söndürülecek.
Bir ayın üç haftası Brüksel’de, bir haftası ise Strazburg’ta faaliyet gösteren Avrupa Parlamentosu bu sistemi de geçici olarak askıya almayı tartışıyor. Her ay büyük masraflarla Brüksel’den Strazburg’a gidilmesine karşı çıkanlar olmasına rağmen kurucu ülkelerden Fransa diplomasisi, bu durumun devamında ısrarcı olmaya devam ediyor.
Avrupa’yı derinden etkileyen enerji krizi nedeniyle alınan bu haftadan itibaren uygulamaya konulacak tedbirlerle, iki milyon Euro’luk tasarruf sağlanmasının beklendiği bildirildi.
İtalya’da kalorifer kullanımı kısıtlanıyorİtalya, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan doğalgaz krizine karşı enerji tasarrufu için kış dönemine yönelik belirlenen ısıtma kullanım sürelerine kısıtlama getirdi.
İtalyan hükümeti, kışın enerji tasarrufu için doğalgazla ısınmada tüketimi düzenleyen bir kararname çıkardı. Ülke genelinde kaloriferlerin faaliyet süresi toplamda 15 gün azaltılırken, ülke 6 iklim bölgesine ayrılarak, günlük kalorifer kullanımı ortalama 1 saat azalacak. Kararname ile daha önceki yıllarda konut ve kamu binaları (hastane ve kreşler hariç) için belirlenen 20 derece ısı limiti 1 derece azaltılarak 19’a düşürüldü. İşletmeler ve sanayi tesislerinde ise limit 17 derece olarak belirlendi. İklim koşullarına göre ısınma sistemlerinde 2 derecelik toleransa izin verilecek ve yerel yönetimler sert iklim koşullarında kararnamede belirtilen sınırlamaları geçici olarak değiştirebilecek.
Yeni Teknolojiler, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Ulusal Ajansı (ENEA) kısıtlamalar ile ülke çapında 2,7 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu yapılmasını öngörüyor. Kararname ise ülkenin güneyinde bulunan en sıcak bölgelerinde (A Bölgesi) kalorifer kullanımı 8 Aralık- 7 Mart tarihleri arasında günde 5 saat olarak belirlenirken, kuzeyde bulunan en soğuk bölgelerinde (F Bölgesi) ise kısıtlama uygulanmayacak.
Başkent Roma’nın bulunduğu D Bölgesi’nde kaloriferler 8 Kasım-7 Nisan döneminde günde 11 saat, ülkenin finans merkezi Milano’nun bulunduğu E Bölgesi’nde ise 22 Ekim-7 Nisan tarihleri arasında günde 13 saat çalıştırılabilecek.
İHA

Read More