Güncel, www.gidahatti.com

Diş eti çekilmesi, bakın hangi hastalıklara zemin hazırlıyor!

Diş eti çekilmesi, yapışkan bir bakteri katmanı olan plak dişler üzerinde biriktiğinde ortaya çıkıyor. Erken aşamalarda tedavi edilebilir ve geri döndürülebilir bir hastalık olmasına karşın, bazı insanlarda geri döndürülmesi mümkün olmayan kronik bir hale gelebiliyor. Hastalık ilerledikçe kişi dişlerini kaybedebiliyor…
Yapılan araştırmalar, diş eti çekilmesinin birçok ciddi hastalığa zemin hazırlayabildiğini gösteriyor. Bakın diş eti çekilmesi hangi hastalıkların önünü açıyor…
Alzheimer hastalığıBirçok büyük araştırma ve meta analiz, orta şiddette veya ağır diş eti çekilmesinin bunama ile önemli derecede ilişkili olduğunu gösteriyor.
Örneğin bir araştırma, sağlıklı kişilere kıyasla 10 yıl ve daha uzun süreyle kronik diş eti çekilmesi yaşayanların Alzheimer geliştirme riskinin %70 fazla olduğunu gösterdi. Araştırma aynı zamanda diş eti hastalığı ve bilişsel kabiliyette 6 kat düşüş arasında önemli bir ilişki olduğunu da gösterdi.
Diş eti çekilmesi ve Alzheimer arasındaki bu bağlantının sebebine ilişkin farklı çalışmalar olsa da kesin bir sonuç bulunmuş değil.
Kalp damar hastalıklarıKalp damar hastalıkları, diş eti çekilmesiyle oldukça yakından ilişkili. 60 yaş üstü 1.600 katılımcıyla yapılan büyük bir araştırmada, diş eti çekilmesinin ilk kalp krizi riskinin %30 artmasıyla ilişkili olduğu görüldü.
Yapılan araştırmalara göre kronik diş eti çekilmesinin neden olduğu sistemik inflamasyon, vücudun kök hücrelerinin çok hassas bir grup nötrofil üretmesine neden oluyor. Bu hücreler de damarlardaki hücrelerin yüzeyine zarar vererek plak oluşumunu tetikliyor.
Tip 2 diyabetDiş eti çekilmesi Tip 2 diyabetin bilinen komplikasyonlarından biri. Kronik diş eti çekilmesi de tip 2 diyabet gelişimi riskini arttırıyor.
Bu ilişkinin anlaşılmasına yönelik yapılan araştırmalar, her 2 hastalığın da neden olduğu enflamasyon sebebiyle diğerini etkileyebildiğini gösteriyor.
KanserDiş eti çekilmesi birçok kanser türünün riskinin artmasıyla da ilişkili. Örneğin, diş eti çekilmesi geçmişi olan hastalarda özofagus kanseri riskinin %43, mide kanseri riskinin %52 arttığı biliniyor. 
Başka bir araştırma, kronik diş eti çekilmesinin herhangi bir kanser türü gelişmesi riskini %14-20 arasında arttırdığını gösteriyor. Aynı çalışmada diş eti çekilmesinin pankreas kanseri riskinii %54 arttırdığı da belirtiliyor. 
Buradaki etkileşim net olarak bilinmiyor. Bazı uzmanlar hem diş eti çekilmesinde hem de kanser etkili olan enflamasyonla bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Read More