Güncel, www.gidahatti.com

Doğanın hassas dengesi insanları yakından ilgilendiriyor

Geçmiş yıllarda Latin Amerika’nın sulak alanlarında yaşan kurbağa, semender ve benzeri amfibi canlıların nüfusunda ani düşüşler görüldü. Bilim insanları bu düşüşlerin insan sağlığı üzerine doğrudan etkileri olduğunu ortaya koydu.
Environmental Research Letters dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Costa Rica ve Panama’da hem suda hem karada yaşayan amfibi canlıların nüfusundaki ani düşüş, bölgedeki sıtma vakalarında ciddi bir artışa neden oldu.
Araştırmacılardan Prof. Michael Springborn, kararlı ve dengeli ekosistemlerin her yönüyle insan refahının temelinde yattığını, bunlara hastalıkların önlenmesi ve sağlıkla ilgili düzenleyici süreçlerin dahil olduğunu söyledi. Springborn’a göre eğer ekosistemlerde ciddi kesintiler oluşmasına izin verilirse bu durum insan sağlığı üzerinde tahmin edilmesi güç etkiler gösterecek ve bu etkiler başladığında geri dönülmesi zor olacak.
Kurbağaları öldüren küf salgınıÇalışmaya konu olan durum, Batrachochytrium dendrobatidis olarak adlandırılan zararlı bir küf mantarının 1980’lerin başından 90’ların ortalarına kadar Costa Rica’da etki göstererek amfibi canlı popülasyonunu yok etmesi. Aynı mikrop 2000’ler boyunca da Panama’da etkisini gösterdi. Mikrop küresel anlamda en az 90 amfibi türün yok olmasına, 500 kadar türün sayısının ise kritik düzeylere inmesine neden oldu.
Her iki ülke de amfibi canlıların ölümünden sonra sıtma vakalarında ciddi bir artış yaşadı. Çalışmada mikrobun yayılışı ile sıtma vakalarının artışı arasında açık bir bağlantı görüldü. Araştırmacılar başka etkenlerin de bu sonuçta rol oynamış olabileceği ihtimalini göz ardı etmese de bu yönde herhangi bir kanıt bulamadıklarının altını çizdi.
Bazı kurbağaların, semenderlerin ve diğer amfibi canlıların günde yüzlerce sivrisinek yumurtası ve larvası yediği biliniyor. Sivrisinekler ise sıtma mikrobunu insanlara bulaştıran yegane canlılar. Araştırmalar ağaç örtüsünün kaybolmasının da sıtma vakalarını artırdığını gösterse de bunun etkisi amfibi canlıların kaybolmasının yaklaşık 8’de 1’i kadar.

Read More