Güncel, www.gidahatti.com

Et beni nasıl oluşur, neden çıkar? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Et benleri cilt üzerinde oluşan çıkıntılar olarak tanımlayabileceğimiz koyu kabarık deri parçalarıdır. Et benlerinin ortaya çıkmasının altında bir çok sebep yatmaktadır. Enfeksiyonlar, kiloda ani düşüşler ve çıkışlar, menopoz, hamilelik ve hormon seviyelerindeki değişiklikler bu sebeplerden birkaç tanesidir.
Et beni neden çıkar? Nasıl geçer?Et benleri en çok ter bezinin olduğu yerlerde çıkarlar. Bu yerler en çok boyun, koltukaltı ve kasık bölgesidir. Et benlerinin boyutları her zaman birbirinden farklıdır. Çok küçük olanların yanı sıra 1 cm boyutuna ulaşanlar da vardır. Neredeyse insanların yüzde 80’inde et beni görülür.  Et beninin çıkma sebeplerinin temelinde yatan sebepler;-Obezite-Hamilelik-Ailesinde et beni olanlar-İnsülin direnci-HPV taşıyıcısı olmak-Vücuttaki fazla sürtünme-Kolajenin fazla miktarda olmasıBu maddeler detaylı incelenecek olursa obezite ya da fazla kilo gibi sebepler vücudun belli bölgesinde derinin katlanmasına yol açar ve zamanla et benler ortaya çıkabilir. Belki de bu etkenlerin hiçbiri et benin çıkmasına sebep değildir. Çünkü tıbbi açıdan henüz et benine sebep olan etkenler kesinleşmemiştir. Yapılan araştırmalar yukarıda sıraladığımız durumlarda olan insanlarda et beninin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Peki et beni nasıl geçer? Tıbbi müdahale şart mıdır?Kriyoterapi: Bu yöntem fazlasıyla tercih edilen tıbbi bir çözümdür. Et beninizin olduğu bölge sıvı azotla dondurulur ve birkaç kez bu işlem uygulanır. Sonrasında et beni kendiliğinden düşer.Cerrahi: Bazen onay alınarak lokal anestezi ile bölge uyuşturulur ve et ben cerrahi operasyonla alınır.Elektrocerrahi: Bu çözümde de yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan cihazlar tercih edilir. Bu cihazlarla dokuya belli oranda termal zararlar verilir. Et ben bu şekilde alınabilir.Bunların haricinde tıbbi olmayan bitkisel çözümlerle de et benlerinden kurtulmak mümkün.
Et benine ne iyi gelir?Tıbbı yolla müdahalenin dışında et benlerinden kurtulmak için bitkisel yollu tedavi araştırmaları yapılmış ve bazı tedavilerin bitkisel şekilde gerçekleştiği ortaya konulmuştur. İşte et benine iyi gelen bitkisel yöntemler;
– Elma Sirkesi: Biraz sabır gerektiren bir çözüm olmasının yanı sıra gerçekten başarılıdır. Elma sirkesinin içerisindeki asit et beni tedavisinde başarı sağlar. Öncelikle et beninizin çevresini temizleyin, sonrasında kürdan yardımıyla nazikçe kaşıyın. Bir pamuk alın ve elma sirkesine batırın. Bu pamuğu da et beninizin üzerine koyun. Yara bandıyla kapatın ve gece boyu bekletin. Bu işlemi et beniniz düşene kadar tekrarlayın.- Çay Ağacı Yağı: Bir diğer çözüm de çay ağacı yağıdır. Ama esansını kullanmanız gerekiyor. Çay ağacı yağı esansını et beninin üzerine damlatın. Her gece uygulayın.- Tuz ve Soğan Suyu: İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir yöntem olan soğan kürünü uygulayabilirsiniz. Soğanı ince ince doğrayın ve tuzla karıştırın. Bir gece bekletin. Sonrasında bu karışımı et beninizin üzerine sürün ve bölgeyi kapatın.- Limon Suyu: Güçlü bir antiseptik olan limon suyu da et beninizi düşürecektir. Bir parça pamuğa limon suyunu batırın ve et benin üzerine uygulayın. 15 dakika kadar bırakın ve sonrasında temizleyin. Bu yöntemlerle et benlerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Biraz sabrederek bu işlemlerin faydalı olduğunu göreceksiniz.

Read More