Güncel, www.gidahatti.com

EYT’de son dakika! Kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emekli olabilecek mi?

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri ve EYT son durumu bekleyen milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiriyor. EYT’deki formüller de vatandaşların yakından takip ettiği bir konu.  Emeklilikte Yaşa Takılan ortalama 5 milyon kişi için EYT düzenlemesi ile beraber emekli olması bekleniyor.
EYT’de asgari ücret gündemiEkim ayı ile beraber başlayacak olan bütçe görüşmeleri Aralık ayında netlik kazanacak diye düşünülüyor. Asgari ücret zam görüşmeleri de yakında başlayacak. 2023 Asgari ücret zammı için Ocak ayı işaret edilirken EYT’lilerin Şubat ayında ilk maaşları alması bekleniyor.
Bakan Bilgin açıkladı: “EYT sorununu çözüyoruz”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Bakan Bilgin,
“Sorunlar olduğunu ve bunların çözüleceğini belirten Bilgin, “Sorunların çözümü için tedbirler alıyoruz. Asgari ücreti önceki yıla göre yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde sözleşmeli personel ve EYT sorununu çözüyoruz. Dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesin. Türk devleti sosyal bir devlettir. Büyük Türkiye yolunda daha emin adımlar ile yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.EYT’de son durum ne?2008 sonrası sigortalı olanlar için hizmet yılı erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi, kadınlarda ise 20 yıllık hizmet süresi ve 7 bin 200 prim günü sayısı gerekli. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların yaş koşulunun kaldırılmasıyla ilgili bir formül hayata geçerse erkekler 9 bin günü, kadınlar 7 bin 200 günü tamamladığı takdirde yaşı beklemeden emekli olabilme imkânı buluyor.

Read More