Güncel, www.gidahatti.com

Ig Nobel Ödülleri sahiplerini buldu

Ig Nobel Ödüllerinin 32’ncisi bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenen törenle dağıtıldı. Kazananlara kağıttan 3 boyutlu dişli çark ile 10 trilyon Zimbabve doları değerinde banknot verildi. “İnsanları önce güldüren, sonra düşündüren başarılar” sloganı altında eğlence amacıyla 1991 yılından beri dağıtılmakta olan ödüller birçok farklı kategoriyi kapsıyor.
“Kazandıysanız önümüzdeki yıl şansınız açık olsun”Ig Nobel adı İngilizce “ignoble” (kalitesiz, sıradan) kelimesine gönderme olarak konulmuş. Ödüllerde bilim insanlarının kıyıda köşede kalmış önemsenmeyen çalışmalarına ödül veriliyor. Ödülleri veren Annals of Improbable Research dergisinin editörü Marc Abrahams “Bu yıl kazanamadıysanız önümüzdeki yıl şansınız açık olsun, kazandıysanız daha da açık olsun” diyor.
Silindirik düğmeleri çevirmek için kaç parmak gerekir?Mühendislik dalında bu yılın kazananı Japonya Chiba Teknoloji Enstitüsünden Prof. Gen Matsuzaki oldu. Silindir şeklindeki düğmelerin döndürülmesi konulu çalışmada 47 farklı boyutta düğmeyi çeviren 32 gönüllünün görüntüleri incelendi. Araştırmacılar 1 cm’den geniş düğmelerin çevrilmesi için 3 parmak gerektiğini, çapı 2,5 ve 5 cm’yi geçen düğmeler içinse sırasıyla 4 ve 5 parmak kullanıldığını gözlemledi. Araştırma Bulletin of Japanese Society for the Science of Design dergisinde yayınlandı.
Ördek yavruları neden tek sıra halinde yüzer?Fizik dalında Ig Nobel Ödülünü West Chester Üniversitesi’nden Prof. Frank Fish ve çalışma arkadaşları aldı. Çalışmanın konusu yavru ördeklerin neden annelerinin peşinde tek sıra halinde yüzdükleri oldu. Araştırmacılar sıra halinde yüzen ördek yavrularının daha az enerji harcadıklarını, en son sıradaki yavrunun ise en avantajlı olduğunu ortaya koydu.
Hukuk dili neden anlaşılmaz görünür?Ig Nobel Edebiyat Ödülü Edinburgh Üniversitesi’nden Francis Mollica’ya geldi. Mollica ve çalışma arkadaşları hukuk dilinin neden bu kadar anlaşılmaz olduğunu araştırdı. Araştırmacılara göre bunun nedeni konuların karmaşık olması değil kaleme kötü şekilde alınması. Mollica’ya göre yapılan en büyük yanlışlardan biri “merkeze yerleştirme”. Bu uygulamada normalde birbirinden ayrı durmaları gereken iki cümleden biri diğerinin içine yerleştiriliyor.
Kabızlığın akrepler üzerine etkileriKabızlığın akreplerin çiftleşme davranışları üzerine etkilerinin ve halüsinasyona neden olan maddelerin Maya medeniyetine getirdiği düşünme alışkanlıklarının incelendiği çalışmalar da 2022 yılında Ig Nobel Ödülü alanlar arasında.

Read More