Güncel, www.gidahatti.com

Köpeğiniz stresli olduğunuzu kokunuzdan anlıyor!

Köpeklerin çok iyi koku aldığını hepimiz biliyoruz. Ancak yeni bir araştırmada, köpeklerin kokular sayesinde stresli insanların tanımlayabildiği görüldü.
Köpekler ve insanlar arasındaki ilişkiler hakkında önemli bir bilgi daha sağlamanın yanında bu araştırma; anksiyete, panik atak ve travma sonrası stres bozukluğu destek köpeklerinin eğitimini iyileştirmede kullanılabilecek.
Birleşik Krallık Belfast’taki Queens Üniversitesi’nden hayvan davranışı araştırmacısı Clara Wilson, “Bulgular, stresli olduğumuzda ter ve nefesimizde farklı kokular salgıladığımızı, köpeklerin bunu anlayabildiğini gösteriyor. Üstelik köpekler bu durumu karşılarındaki insan yabancı olsa dahi anlayabiliyor. Araştırma, köpeklerin insanların stresli olup olmadığını anlamak için görsel veya ses gibi işaretlere ihtiyaç duymadığını gösteriyor” diye konuştu.
Araştırma nasıl yapıldı?Çalışmaya 4 köpek, 36 insan katıldı. Toplam 720 koku testi yapıldı.
İnsanlardan zor bir matematik problemini çözmeleri ve stres seviyelerini bildirmeleri istendi. Katılımcıların tansiyonu ve nabzı yükseldiğinde ters ve koku örnekleri alındı.
Bu örnekler ve katılımcılardan strese girmeden alınan örnekler daha sonra köpeklere koklatıldı. Köpekler 720 denemede, %94 başarı ile stresli kişiden alınan örneği tespit etmeyi başardı.
Araştırmadan elde edilen bulgular PLOS ONE dergisinde yayınlandı.
Daha önceki çalışmalarda köpeklerin salgıladığımız kokular sayesinde mutluluk ve korku gibi duyguları tespit edebildiği, stres seviyemizi yansıtabildiği de gösterilmişti. Bu yeni araştırma da köpeklerin insanların ruh halini anlama becerisinin bilinenden daha fazla olduğunu gösterdi.

Read More