Güncel, www.gidahatti.com

NASA ilk kez bir dış gezegende karbondioksit buldu

Bizden 700 ışık yılı uzakta, güneşe benzeyen bir yıldızın etrafında dönmekte olan bir gezegende karbondioksit bulundu. Bu gözlem, Jüpiter gibi bir gaz devi olan yabancı gezegenin oluşumu ve içeriği hakkında bilgi veriyor. Bilim insanları James Webb Teleskobunun gelecekte bizimkine benzeyen daha küçük ve kayalık gezegenlerin ince atmosferlerindeki karbondioksit miktarını ölçebileceğini ifade ediyor.
WASP-39 b adı verilen yabancı gezegen, Jüpiter’in dörtte bir kütlesine sahip olmakla beraber çapı 1,3 kat daha büyük. Gezegenin kütlesine göre boyutunun büyüklüğü, kendi yıldızına çok yakın bit yörüngede döndüğü için çok daha yüksek bir sıcaklığa sahip olmasından kaynaklanıyor. Gezegenin kendi yıldızına uzaklığı Merkür ve Güneş arasındaki uzaklığın sekizde biri. Bu nedenle gezegenin bir yılı Dünya’nın dört gününde tamamlanıyor.
Bir gezegende karbondioksit bulunduğu ilk kez kanıtlanıyor Daha önce NASA’nın Hubble ve Spitzer uzay teleskoplarınca yapılan gözlemler gezegende su buharı, sodyum ve potasyum bulunduğunu ortaya koymuştu. Yakında Nature dergisinde yayınlanacak olan sonuçlara göre James Webb Teleskobunun eşsiz kızıl ötesi ışın hassasiyeti sayesinde gezegende karbondioksit de bulunduğu kanıtlandı.
WASP-39 b yıldızının çevresinde bakış açımıza paralel bir yörüngede dönüyor. Bu sayede dev gezegenin yıldızın önünden her geçişinde yıldız ışığı bir miktar sönükleşiyor. Gezegenin keşfi de bu duruma dayanıyor. Gezegen yıldızın önünden geçerken yıldız ışığının bir kısmını tamamen kesiyor, ışığın bir kısmı ise gezegenin atmosferinden süzülerek bize ulaşıyor. Farklı gazlar ışığı farklı şekilde geçirdiği için bunu inceleyen bilim insanları atmosferdeki gazlar konusunda fikir sahibi olabiliyor.
Gezegenlerin oluşumu hakkında bilgi toplanacakGezegenlerin atmosfer bileşimleri, oluşumları ve gelişimleri hakkında bize bilgi veriyor. Örneğin atmosferdeki karbondioksit oranı gezegenin oluşumunda ne kadar katı ve ne kadar gaz maddenin yer aldığını gösteriyor. Teleskobun önümüzdeki günlerde başka yabancı gezegenleri de bu yönden inceleyeceği, bu şekilde gezegenlerin tarihine ışık tutarak kendi gezegenimizin farklı özelliklerini ortaya koyacağı ifade ediliyor.  

Read More