Güncel, www.gidahatti.com

Tarım Bakanı Kirişci: “Tahıl koridoru ile dünya nefes aldı”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının “Yüz Yüze 100 Gün” etkinliği çerçevesinde Sarıyer’de partililerle bir araya geldi.
Buradaki konuşmasında tarım ve orman konusunun önemine vurgu yapan Kirişci, “Tarımda, ormanda, gıdada önemli olan bütün illerimizde vatandaşlarımızın, üreticilerimizin istek ve taleplerini alma konusunda büyük bir çabanın içerisine girdik. Türkiye’nin fark ettiği tarım ve orman konusunu dünya da fark etti. 2001 yılının 14 Ağustos’unda milletin isteğiyle kurulan AK Partimiz 21 yılı geride bıraktı” dedi.
“Ukrayna savaşı çıktı, herkes ‘gıda krizi, kıtlık’ demeye başladı”Tahıl koridoru konusuna değinen Kirişci, şöyle devam etti:
“Bir tahıl koridoru meselesi gündeme geldi. Biz ne Ukrayna’nın ne de Rusya’nın tarafındayız. Her ikisi de dost ve komşu ülkelerdir. ‘Her ikisinin de yanındayız’ diyerek dünyadan, o bilindik ülkelerden ayrışan bir tutum sergiledik. Bunu da sayın Cumhurbaşkanımız yüksek sesle bütün dünyaya haykırdı.Yağlı tohum ve hububat konusunda dünyada dış ticarete konu olan ürünlerin önemli bir bölümünü bu iki ülke üzerinden yapıldığını görüyoruz. Dolayısıyla savaş çıktığı için bu ürünleri tedarik edenler, büyük bir panik ve sıkıntı yaşadılar. Tabiri yerindeyse, herkes gıda krizi, kıtlık demeye başladı.“Dünya nefes aldı”Dün itibariyle, 33 tane gemi Ukrayna’dan ayrıldı. Sözleşme kurallarına uygun olarak yaklaşık 721 bin ton hububat, ulaşması gereken yerlere doğru bu gemiler üzerinde yol almaya başladı. Bunun daha devamı var, arkası geliyor. Bu ürünlerden bize gelenler de var. Özellikle özel sektörümüzün kendi ticaretleri adına aldıkları ürünler de var. Ama en azından dünya bir nefes aldı.”“Ülkemizin enflasyon ve hayat pahalılığı gibi bir sorunu var”Enflasyon sorunun yalnızca ülkemizi etkilemediğini de vurgulayan Tarım Bakanı Vahit Kirişci, şunları kaydetti:
“Evet, ülkemizin enflasyon, hayat pahalılığı gibi önemli bir sorunu var. Ama bu sorun sadece bizim sorunumuz değil, tüm dünyanın sorunu. Biz, geçmişte yaşadığımız yüksek enflasyon dönemlerinden kaynaklı tecrübelerimiz nedeniyle, alınması gereken tedbirler konusunda daha soğukkanlı, daha bilinçli hareket ediyoruz. 2002’de iktidara geldiğimizde tarım ürünleri olarak 3.5 milyar dolar ihracatımız vardı. Şimdi ise 25 milyar doların üzerine çıktık. Biz bu 25 milyar dolar ihracatla, yurt dışında bu ürünleri alan vatandaşları da besleyen bir ülke konumundayız.”Bakanlık olarak kent tarımını önemsediklerinin de altını çizen Kirişci, “Sizin ilçenizin de yer aldığı, halen bakir kalma özelliği taşıyan bölümleri olan ilçelerimizi önceleyeceğiz. Buralarda örtü altı yetiştiriciliğini, su ürünleri yetiştiriciliğini, ihtiyaçlarımızı karşılamak adına destekleyeceğiz. Örtü altı yetiştiriciliğinde jeotermal kaynakları da kullanarak, enerji maliyetlerini de aşağı çekmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.İHA

Read More