Güncel, www.gidahatti.com

Tatil dönüşü modunuzun düşmesi çok normal! İşte modunuzun düşmesini engelleyecek tavsiyeler!

Covid-19 kısıtlamalarının çoğu kaldırıldığında, tatil planlamak daha kolay hale geldi ve daha önce pandemi ile ilgili nedenlerle ertelenen birçok seyahat nihayet gerçekleştirilebildi. 
Tatiliniz ne kadar uzun olursa olsun, tatil sonrası hüznüyle başa çıkmanıza yardımcı olacak tavsiyelerden bahsedeceğiz!
Birden değil yavaş yavaş çalışmaya başlayınEve döndüğümüzde yıldırım hızında doğrudan işe atlarsak, genellikle uzun ve yoğun bir listeyle karşılaşırız. Klinik psikolog Dr. Andrea Bonior bunun yerine, mümkünse, işe dönmeden hemen önce geçiş için bir gün ayırın ve evden ayrılmadan önce elinizden geleni yaparak ev işlerinizle ilgilenin”  diyor .
Yale Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü  Dr. Laurie Santos , “Kendinize biraz şefkat gösterin” diye ekliyor . “Tüm e-postaları hemen yanıtlamanıza gerek yok. Eziyete geri dönmenizde bir sorun yok ve kanıtlar insanların tahmin ettiğinizden daha anlayışlı olacağını gösteriyor.” diye ekliyor.
Dr Santos, “Tatilin sona ermesinin eğlenceyi bitirmek anlamına gelmediğini unutmayın” diyor. “Bu turist zihniyetini evimizde yaşamaya devam edersek, o seyahat hissini biraz daha almanın yollarını bulabiliriz. Belki yeni bir restoran deneyebilir ya da yeni bir mahallede yürüyüşe çıkabiliriz.” diyor
Psikolog ve duygusal bilim insanı Dr. Tracy Thomas , sizi iyi hissettiren şeyin ne olduğunu belirlemenin ve bunu günlük gerçekliğinizin bir parçası haline getirmeye çalışmanın önemli olduğunu söylüyor.
Santos, “Olumlu seyahat anılarınızı tekrar canlandırmak için biraz zaman ayırın” diyor. Bir albüm, günlük yaparak tüm güzel deneyimleri kendinize hatırlatabilirsiniz.” diye ekliyor.
Çok sayıda bilimsel çalışma, orta ila şiddetli aerobik egzersizin kaygı ve depresyonla mücadele için iyi olduğunu gösteriyor. Aslında, JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir araştırma, haftada 1.25 saat tempolu yürüyüşe eşdeğer aktiviteler yapan yetişkinlerin, egzersiz yapmayanlara kıyasla %18 daha düşük depresyon riskine sahip olduğunu gösterdi.

Read More