Güncel, www.gidahatti.com

Tip 1 Diyabet kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha ağır geçiyor

Kan şekeri seviyelerinin ve kilo alımının faktörler arasında olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar, ergenliğin yanı sıra genç kızlar üzerindeki bazı sosyal baskıların da söz konusu olabileceğini ekliyor.
Yeni araştırmalar, yüksek kan şekeri seviyeleri, kilo sorunları ve yüksek kolesterol nedeniyle tip 1 diyabetin kızlarda erkeklerden daha zor olabileceğini bildiriyor.
Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezlerinde araştırmacılar tarafından yapılan önceki 90 çalışmanın gözden geçirilmesi, tip 1 diyabetin kızları ve erkekleri farklı şekilde nasıl etkilediğine dair bazı tutarlı sonuçlar elde edildiğini belirtti. Bulgular, Stockholm’deki Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu.
Araştırmacılar, incelemelerinde, kızların erkeklerden daha yüksek A1C seviyeleri (önceki üç ay boyunca kan şekeri kontrolünün bir ölçüsü) gösterdiğini bildirdi. Kızlar ayrıca yaşam kalitesi anketlerinde daha düşük puanların yanı sıra daha yüksek obezite ve yüksek kolesterol oranına sahipti.
Hastalık bir kişinin bağışıklık sisteminin yanlışlıkla insülin üreten pankreas hücrelerine saldırması olarak açıklanabilir. İnsülin olmadan, şeker kanda birikir ve vücut hücrelerini aç bırakır. Bu, tip 1 diyabetli kişilerin sentetik insülin almasını gerektirir.
Biyolojiye daha fazla odaklanmak gerekiyorUCLA Tıp Merkezi’nde kıdemli bir klinik diyetisyen ve UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda yardımcı doçent olan Dana Ellis Hunnes, kadınların ve kızların genellikle çalışma konularının erkekler kadar fazla ilgi görmediğini söyledi.
Hunnes, “Daha genç yaşta bile kızlar üzerinde belirli şekillerde görünmeleri veya belirli şekillerde davranmaları için daha fazla baskı olduğuna inanıyorum.” diyor. ” Elbette biyolojik faktörler de etkili. (Teşhis sırasında kızlarda daha az glikoz kontrolü tespit edildi.) Fakat insülin üretiminin psikolojik olarak etkilendiği de ele alınmalıdır.” diye de ekliyor Hunnes.

Read More