Güncel, www.gidahatti.com

Yağmur ormanlarındaki ağaçlar da sıcaklıyor

Yağmur ormanları atmosferdeki karbondioksiti sürerek depolayan en büyük alanlar. Ancak bu işlevleri giderek azalıyor. Yağmur ormanlarındaki bitki çeşitlerinin fotosentez hızı, artan sıcaklıkla beraber düşüyor. Bunun yanında ağaçların doğal serinleme sistemi de kuraklıklar nedeniyle çalışamıyor. Artan sıcaklıklar özellikle en fazla karbon depolayan türleri tehdit ediyor.
Yağmur ormanlarında ağaçlar ikiye ayrılıyor. Yeni bir yağmur ormanında önce ilk nesil ağaçlar görülüyor. Bunlar hızlı büyüyen bitkiler. Devamında ikinci nesil ağaçlar ortaya çıkıyor. Bunlar daha yavaş büyümekle beraber uzun vadede karbon depolama kapasitesi daha yüksek olan bitkiler
Ağaçlar sıcaklık nedeniyle ölüyorİlk nesil ağaçlar yapraklarından suyu emerek, geniş bir şekilde açtıkları gözeneklerden bu nemi salıyor, böylece kendilerini serinletiyor ve yaprak sıcaklığını belirli bir düzeyde tutabiliyor. İkinci nesil ağaçlar ise bunu yapamıyor. Özellikle iklim değişikliğiyle artan sıcaklıklar bu bitkiler için büyük sorun haline geliyor. Araştırmacılar ilk ve ikinci nesil ağaçların yaprak sıcaklıklarında 10 dereceye varan farklılıklar görülebildiğini söylüyor.
İklim değişikliğinin bir diğer etkisi ise birinci nesil ağaçlar üzerinde. Bu ağaçlar soğutma sistemini sürdürülebilmek için bol miktarda suya ihtiyaç duyuyor. Kuraklık dönemlerinde ise yeterli su olmadığı için bu bitkiler de aşırı ısınmadan payına düşeni alıyor.
Hangi nesil ağaç olursa olsun, yaprak sıcaklığı arttığında fotosentez oranı da azalıyor. Fotosentez bitkilerin havadaki karbondioksiti emerek güneş enerjisi ile bunu başta besin amacıyla karbonlu bileşiklere çevirmesine deniyor. Ağaçlar yeterince fotosentez yapamadıklarında ölüyorlar. Bu da zincirleme olarak tüm ekosistemi etkiliyor.

Read More