Arşiv

İlaçlamada Çocuklara Dikkat!

GHA/ Haşerelerle mücadele için kullanılan kimyasal ilaçların, insanlara haşerelerden çok daha fazla zarar verdiği bildirildi.Tarımda kullanıldıkları kadar evlerde ve ofislerde de yaygın olarak kullanılan haşere ilaçlarının, doğadaki canlı türler ve insan sağlığı üzerinde olumsuz izler bıraktığı gerçeği, bilim çevreleri tarafından da doğrulanırken, insanların artık yaşam alanlarında bile yavaş yavaş zehirlendikleri ileri sürüldü.
HAŞERE İLAÇLARININ ÇOCUKLARA ETKİSİ
Betis Genel İlaçlama Koordinatörü M. Nuri Alim, haşere ilaçlarının, insanlara haşerelerden çok daha fazla zarar verdiğini söyledi. Dichlorobenze, tetramethrin, diazinon, organo-phosphates, chloriated hydrocarbons Cooper naphthenate gibi kimyasalların, herhangi bir haşere ilacında kullanılan bileşenlerin sadece bazıları olduğunu vurgulayan Alim, “Bu kimyasallar yüksek oranda zehirlidir. Örneğin diazinon son derece zehirlidir ve merkezi sinir sistemini etkiler, chlorinated hydrocarbons’un kanserojen ve genleri bozucu etkisinin olduğu konusunda kuşkular vardır. Dünyada her yıl haşere ilacı ile bağlantılı yaklaşık üç milyon kaza olduğu tahmin edilmektedir” dedi.
İSTATİSTİK SONUÇLARI
İstatistiklerin, küçük çocukların zehirlenme nedenleri arasında en çok karşılaşılan ev temizlik ürünleri ile bağlantılı ölüm ya da yaralanma olaylarından sonra ikinci sırayı haşere ilaçlarının aldığını gösterdiğini dile getiren Betis Genel İlaçlama Koordinatörü Mehmet Nuri Alim, “Çoğumuz kalabalık yerleşim yerlerinde yaşıyoruz. Bahçe böcek ilaçlarıyla ve çevrede bulunan diğer tortularla sürekli olarak düşük düzeylerde haşere ilaçlarına maruz kalıyoruz. Bu maddeler insan ve hayvanlarda yağ dokularına depolanıyor ve çeşitli kanser türleri, kan hastalıkları, zihinsel bedensel bozukluklar, öğrenme bozuklukları ve kimyasal duyarlılık gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Tüm haşere ilaçları bugün ortadan kaldırılsa bile gelecek nesillerin genetik düzeni onların etkilerini taşımaya devam edecektir” diye konuştu.
İLACIN KALICI OLUMSUZ ETKİLERİ
Haziran 1998’de Enverionmental Health Perspectives’de yayımlanan bir araştırmayı hatırlatan Genel Koordinatör Alim, “İç mekanlarda risklere maruz kalma ile ilgili araştırmalardaki son bulgular, küçük çocukların yarı uçucu haşere ilaçlarıyla ilgili olarak daha önce tahmin edilenden çok daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Araştırma, bir apartmana tek bir kez haşere ilacı uygulandıktan sonra araştırılan toksinlerin ilaçlanmadan sonraki iki hafta boyunca iç mekanlardaki yüzeylerde, oyuncaklar da dahil, kalmaya devam ettiğini ortaya koymuştur” diyerek, haşere ilaçlarının özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığının, böylece kanıtlanmış bir gerçek olduğunu ifade etti.
ZARARLI KİMYASALLARA DİKKAT
Mehmet Nuri Alim, “Günümüzde, sayıları çok fazla olan tamamen sentetiklerle ve zararlı kimyasallarla doldurulmuş bir dünyada yaşıyoruz” diyerek, devletin, kimyasalların güvenilir olduğunu iddia eden kimyasal lobicileriyle mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. Sebebi ve gerekçesi her ne olursa olsun, ilaç adı altında insanları zehirlemeye hiç kimsenin hakkı olmadığını söyleyen Alim, insanların da, haşere ilaçlarından oldukça uzak durmaları çağrısında bulundu. Haberin kaynağı: |ahref|http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Ilaclamada-Cocuklara-Dikkat/27534||a||

Read More