Güncel, www.gidahatti.com

2022 hayvancılık destekleri belli oldu! Buzağı ve sürü büyütme desteği ne kadar artırıldı?

Bakan Kirişçi, 2022 yılı destekleme kararnamesi kapsamında, Türkiye genelinde hayvan başına 370 TL olan buzağı desteğinin 500 TL’ye yükseltildiğini bildirdi. Kirişçi, ayrıca Türkiye genelinde suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave 200 TL ödeneceğini belirtti. 
Küçükbaş sürü büyütme desteği 125 liradan 200 liraya çıktı
Kirişçi, twitter hesabından yaptığı paylaşımda 2022 yılı hayvancılık desteklerinde yapılacak artışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kirişçi, şunları kaydetti: “Bakanlığımızın yetiştirici bölgesi olarak belirlediği 22 ilde buzağı başına ilave 100 TL olan desteği yüzde 100 artırarak 200 TL’ye yükseltiyoruz. Yani 22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına toplamda 900 TL ödeyeceğiz.
Türkiye genelinde küçükbaş sürü büyütme desteğini ise 125 TL’den 200 TL’ye çıkarıyoruz. Türkiye genelinde sürü yöneticisi desteğini yüzde 100 arttırarak işletme başına 6 bin TL’den 12 bin TL’ye çıkarıyoruz”
“Bu yıl ki ödeneğimiz 39,2 milyar lira”Bakan Kirişçi, Kars’ta Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısında şunları dile getirdi;
“Bu anlamda bu yıl ki ödeneğimiz 39,2 milyar lira. Bu sadece bizim verdiğimiz tarımsal destekler. Yani Ziraat Bankası’nın sıfır faizli kredi verdiğini düşünün. Yüzde 80 enflasyon olan bir ülkede sıfır faizli size kredi veriliyor. Bu kredinin sübvansiyonu aynı şekilde bir destek değil midir? Evet destektir. TMO arpa desteği verdi, ekmek yapımı için, un sanayisine sübvansiyonu için buğday verdi. Onlar da onu un yaptı, unu götürdü fırıncıya verdi. Burada da bir sübvansiyon var. Burada da yine TMO’nun yüklendiği bir finansal yük var. Bu yüklerin hepsini bir topladığınızda ciddi manada bir destek vermiş oluyoruz. Bu desteklerin yerinde, anlamlı ve üretici tarafından ciddi manada hissedilebilir olması gerekiyor. Eğer hissedilmiyor ise o zaman biz kendi sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Madem global bir oyuncu olacağız bunları da yerine getirmemiz gerekiyor.”

Read More