Güncel, www.gidahatti.com

49 başlıkta sosyal destek paketine yenileri ekleniyor! İşte gözlerin çevrildiği sosyal yardımlar ve miktarları…

Sosyal yardımlar kimlere verilir ve nelerdir? Sosyal yardım almak için hangi şartları yerine getirmek gerekir? Destek paketlerinden yararlanmak isteyen pek çok kişi bu soruların cevaplarını araştırıyor. Bilinen 49 kalemde sosyal yardımlara yeni destekler eklenecek. Yardımlar için gözler ekim ayında…
Hükümetten verilen sosyal yardımlardan kimler yararlanabilir? Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler araştırıyor. 49 kalemde sosyal destek paketlerine yenileri ekleniyor. Ekim ayında bu kalemler kabineye sunulacak ve sosyal yardım paketinin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak. 
Sosyal yardımlara yeni kalemler eklenecek ve desteklerin miktarı artırılacakAile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan taslağa göre, 49 kalemdeki sosyal desteklere yenileri de ekleniyor. Bazı kalemlerde kapsam genişletilecek ve desteğin miktarı da artırılacak.
Ekim ayında verilmesi bekleniyorÇalışmaların tamamlanmasının sonrasında ekim ayı itibariyle kabineye sunulması planlanan yeni sosyal yardım paketinin detayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından netleştirilecek ve açıklanacak.
6 ana başlık oluşturularak ihtiyaç sahiplerine destekSabah’ta yer alan habere göre; yardımlar kapsamında “aile”, “engelli-yaşlı”, “barınma- gıda”, “sağlık”, ” eğitim” ve “proje destekleri” de dahil olmak üzere 6 ana başlık için, ihtiyaç sahiplerine destekler sağlanacak. Hükümetten verilen doğum yardımı, öksüz ve yetim yardımı, afet-acil durum yardımları, Sosyal Ekonomik Destek (SED), gıda ve barınma yardımı, aşevleri, doğal gaz ve elektrik tüketim desteği, yaşlı ve engelli aylığı, kronik hastalık yardımı, şartlı eğitim yardımı ve anaokulu yardımının da sayıldığı yaklaşık 49 kalemde olan sosyal destek paketleri bulunuyor.
Hanede kişi başına düşen gelire göre yardımlar belirlenecekAile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelere destek verilecek ve Temmuz 2022-Temmuz 2023 döneminde hane içindeki kişi başına düşen gelir miktarına göre farklı yardım tutarları aylık periyotta destekleniyor.
831 bin haneye 427.9 milyon TL ödenek450 ile 600 lira arasında değişen tutarlarda verilen ödemeler en fazla 10 ay süreyle ödeniyor. Aile Destek Programı’ndan yararlanan aile sayısı yeni paket ile artırılacak. Program kapsamında şimdiye kadar 1,6 milyon aileye sosyal yardım ve dayanışma vakıfları vasıtası ile hak sahipliği oluşturuldu. İlk aşamada başvurusu onaylanmış olan 831 bin haneye toplam 427.9 milyon lira, geçtiğimiz günlerdeki ikinci etapta ise toplam 882.7 milyon lira ödeme aktarıldı.
Çocuklu ailelere nakit yardımı yapılacakTürkiye Aile Destek Programı kapsamında bugüne dek yaklaşık 1.3 milyar TL ödeme yapıldı. Hazırlanan yeni sosyal yardım paketinde çocuklara yönelik eğitim yardımı yer alıyor. Çocuğu olan hanelere ise nakit yardımı gibi başlıkların da eklenmesi bekleniyor.

Read More