Güncel, www.gidahatti.com

Ad ve soyadı değişikliği nasıl yapılır? e-Devlet ad ve soyadı değişikliği son tarih ne zaman?

Ad ve soyadı değiştirmek isteyen vatandaşlar, mahkemeye başlayarak uzun zaman kaybetmektedir. Lakin e-devlet ile artık kolay bir şekilde mahkemeye başvurmadan ad soyad değişikliği yapmak artık mümkün. Peki, E-devlet’te ad, soyad değişikliği nasıl yapılır? İşte detaylar.
e-Devlet uygulaması üzerinden ad soyad değiştirme nasıl yapılır?Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak e-Devlet’e giriş yapın.
Ardından; arama kısmına “Ad ve Soyadı” yazdıktan sonra “İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” seçeneğine tıklayın.
Bu aşamada ise “Mobil İmza” veya “Elektronik İmza” onayınız gerekmekte. İstenen girişi yaptıktan sona başvuru ekranı açılacak.
Adım 1: e-Devlet mobil uygulaması üzerinden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi ya da diğer giriş yöntemlerini kullanarak giriş yapın.
Adım 2: Alt kısımda bulunan seçeneklerden “Hizmetler” kısmına girin. Ardından “Kurumlar” seçeneğini seçin.
Adım 3: Alfabetik sıralanan hizmetlerden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” hizmetini seçin.
Adım 4: Buradan “Nüfus Kayıtlarındaki Hataların Düzeltilmesi Talebi” seçeneğini seçin. Altta “YENİ BAŞVURU” butonunu göreceksiniz. Yeni başvuru oluşturun.
Adım 5: Düzeltilmesini istediğiniz nüfus bilginizi seçin. Sonrasında mobil imza ya da SMS ile Doğrulama seçeneklerinden biriyle devam edin.
Adım 6: SMS ile doğrulamayı seçtiyseniz, T.C. kimlik seri numaranızı girdikten sonra bir sonraki sayfada sizden telefonunuza gelen güvenlik kodunu girmeniz gerekecek. Bu kodu istenen yere yazdıktan sonra ad soyad değiştirme başvurunuzu oluşturmuş olacaksınız.
Adım 7: Diğer bir nüfus bilginizi değiştirmek istiyorsanız aynı adımları uygulayarak bir başka talep daha oluşturabilirsiniz.
AD-SOYAD DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TIKLAYIN
Mahkemesiz ad soyad değiştirme şartları neler?Bir mahkeme ya da dava ile uğraşmaksızın ad soyad değiştirme işlemini gerçekleştirmek için bazı şartlar mevcut. Bu şartlar Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre şu şekilde:
Kişinin soyadının Soyadı Kanununa aykırılık teşkil edecek şekilde imla veya yazım hatası olması
Soyadının genel ahlaka uymaması, anlam kaymalarına sebep olması
Toplumca komik bulunan isim ve/ veya soyada sahip olunması
AD – SOYAD DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE SON TARİH NE ZAMAN?Bu şartların dahil olması halinde 6 Aralık 2019 tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde ad soyad değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yani 6 Aralık 2022 bu fırsat için son gün. Bu işlemi belirlenen 3 yıl içerisinde yalnızca bir kez gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Read More