Güncel, www.gidahatti.com

Avrupa’nın inovasyon lideri Hollanda!

AB Komisyonu, Avrupa İnovasyon Derecelendirme Tablosu’nu yayımladı.
İnovasyon performansını artıran AB, küresel rakipleri ile farkı kapatıyor2022 yılı verileriyle güncellenen tablo, AB’nin inovasyon alanındaki performansının 2015 yılından bu yana yaklaşık %10 arttığını; 2021 yılına kıyasla 19 AB ülkesinin inovasyon performansının 2022 yılında iyileştiğini, 8 üye ülkede ise düşüş gerçekleştiğini gösteriyor.
Avrupa İnovasyon Derecelendirme Tablosu Avustralya, Kanada, G. Kore ve ABD gibi küresel rakiplerin AB’ye kıyasla daha yüksek performansa sahip olmaya devam ettiğini, ancak aradaki farkın kapanmaya başladığını ortaya koydu.
AB, 2021 yılından beri Japonya’nın ilerisinde performans sergiliyor.
Hollanda, AB’nin İnovasyon lideri!Avrupa İnovasyon Derecelendirme Tablosu’ndan bazı tespitler şöyle:
• Hollanda AB genelinde “İnovasyon Lideri” konumunda bulunuyor.
• Almanya, İrlanda, Fransa, G. Kıbrıs, Lüksemburg ve Avusturya AB ortalamasının üzerinde performans gösteren “Güçlü Yenilikçiler” olarak nitelendiriliyor.
• Çek Cumhuriyeti, Estonya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Litvanya, Malta, Portekiz ve Slovenya yenilikçilik alanında orta düzeyde kabul edilen ülkeler.
• Bulgaristan, Hırvatistan, Letonya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya gelişme gösteren ülkeler olarak nitelendiriliyor.
Kuzey ve Batı Avrupa’nın performansı daha iyi!• Performans seviyelerine göre coğrafi yoğunlaşma eğilimi devam ediyor. Lider konumundaki ülkeler ile bu alanda güçlü kabul edilen ülkelerin çoğu kuzey ve batı Avrupa’da kümelenirken, inovasyon alanında orta ve gelişme seviyesindeki ülkelerin büyük çoğunluğu Avrupa’nın güney ve doğusunda bulunuyor.

Read More