Güncel, www.gidahatti.com

Bartın ormanlarında kestane istilası! Orman yolunda kuyruk oldular…

Bartın ve Zonguldak’ta kestane sezonu açıldı. Köylülerin geçimi için kestane önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Sabah erken saatlerde ormana gelen köylüler, ağaçlara tırmanıp ağacın dallarını sallayıp veya sopa ile kestaneleri yere düşürerek topluyorlar. Köylüler, kestanenin kilosunu pazarda 50 ile 70 liradan pazarda satıyorlar.
Bartın’ın Kurucaşile yolu Ahatlar mevkisinde orman da her yıl kestane toplamak isteyenler akın ediyor. Bu yıl da sabah erken saatlerden itibaren ormana gelenler, kestane toplamak için kuyruk oluşturdu.
Kimileri yemek için toplarken kimileri de pazarda satıp gelir elde etmek için çalışıyor. Kestane toplayanların yol kenarına park ettikleri araçlar ise uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu.
Karabük’ten ailesiyle geldiklerini söyleyen Dursun Feyizoğlu;
“5 kilo topladık. Bu bölgeye ilk kez geldik, daha önce Düzce’ye gitmiştik. Biz pazarda kestane neden pahalı, diye kızıyorduk ama hakikaten çok zahmetli ve zorlu bir işmiş, onu da öğrenmiş olduk” dedi.Arkadaşlarıyla kestane toplamaya gelen Mesut Karanfil de,
“Sabahın erken saatlerinde buraya kestane toplamaya geldik. Şu ana kadar 6 kilo kestane topladık. Yiyeceğimiz kadar kestaneyi bulmuş olduk” diye konuştu.Ailesiyle kestane toplayan Hüdayet Önder ise;
“Erkenden geldik, şimdi ormanda nasibimizi arıyoruz. Ormanın her yeri insanlarla dolu. Pazarda kestane biraz pahalı, hem gezmiş oluyoruz hem de spor yapmış oluyoruz. Şu ana kadar 1-2 kilo kestane topladık” ifadelerini kullandı.

Read More