Güncel, www.gidahatti.com

Besinsel lif, o hastalara iyi gelmiyor!

Besinsel lifin inflamatuvar bağırsak hastalarını nasıl etkilediğini araştıran bir çalışma sayesinde bu hastalar, sağlıklı olmalarını sağlayacak kişisel beslenme kılavuzlarına sahip olacak.
Ekip, bazı besinsel lif türlerinin bazı hastalarda inflamatuvar etkiyi şiddetlendirdiğini, belirtilerin ağırlaşmasın yol açtığını keşfetti.
Araştırmacılar şimdilerde her hastanın bağırsağında bulunan mikroorganizmaları belirlemek için bir test geliştiriyorlar. Bu sayede her hangi hastalarda ters bir etkinin olduğu öngörülecek ve her bir hasta için özel beslenme tavsiyeleri ve tedaviler geliştirilebilecek.
İnflamatuvar bağırsak hastalığı (IBD) karın ağrısı, ishal, kanlı dışkı, kilo kaybı, geç ergenlik ve uzun dönemli kolon kanseri riskine neden olur. Neden ortaya çıktığına ilişkin bilgiler kesin olmasa da genetik etkenler, beslenme, çevresel etkenler ve bağırsak mikroorganizmalarındaki değişimler gibi risk faktörleri olduğu biliniyor.
Araştırma sayesinde inflamatuvar bağırsak hastalarına özel diyetler oluşturulabilecekAraştırmayı hayata geçiren Heather Armstrong, “Besinsel lif tüketmenin sağlık için faydalı olduğunu ve sağlıklı bireylerde bağırsak sağlığını desteklediğini biliyoruz. Ancak inflamatuvar bağırsak hastaları, besinsel lif tüketmeye karşı bir hassasiyetleri olduğundan sıkça şikayet ediyor. Bunun arkasındaki mekanizmayı araştırmak istedik.
Dışkı testini geliştirerek, hastaların beslenmesini, belirtilerinin şiddetlenmeyeceği bir şekilde ayarlayabilmek istiyoruz. Dinamik bir süreç söz konusu. Belirli bir gıdadan kaçınmanız, birkaç ay sonra tekrar tüketmeye başlamanız mümkün” diye konuştu.
Araştırmacılar, belirli mikroorganizmaların yokluğunda veya mikroorganizmalar doğru şekilde çalışmadığında; enginar, hindiba kökü, sarımsak, kuşkonmaz ve muz gibi gıdalarda bulunan bazı özel liflerin sindirilmesinin zor olduğunu, IBD hastalarındaki durumun da bu olduğunu belirledi.
Araştırmadan elde edilen sonuçlar Gastroenterology dergisinde yayınlandı. 

Read More