Güncel, www.gidahatti.com

Bir gün oturduğunuzda bunu telafi etmek için ne kadar egzersiz yapmalısınız?

Araştırmaya göre, her gün 40 dakikaya kadar orta ila şiddetli fiziksel aktivite, 10 saatlik hareketsiz oturmayı dengelemek için doğru miktar sayılıyor.
Yapılan bu çalışma, yakın tarihte yayınlanan ve dört farklı ülkede bir tür fitness takipçisi takan toplam 44.370 kişiyi içeren önceki dokuz çalışmayı analiz eden bir meta-analiz çalışmasına dayanıyor.
Analiz, daha hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlar arasında ölüm riskinin, orta ila şiddetli yoğunlukta fiziksel aktiviteye harcanan süre azaldıkça arttığını buluyor.
Araştırmacılar makalelerinde, “Yaklaşık 30-40 dakikalık orta ila yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite yapan aktif bireylerde, yüksek hareketsiz kalma süresi ile ölüm riski arasındaki ilişki, düşük hareketsiz kalma süresine sahip olanlardan önemli ölçüde farklı değildir.” Diye ekliyor.
Asansöre binmek yerine merdiven kullanabilirsiniz!Başka bir deyişle, bisiklete binme, tempolu yürüyüş, bahçe işleri gibi oldukça yoğun aktiviteler yapmak, erken ölüm riskinizi, tüm bunları oturarak yapmamış olsaydınız olacağı seviyeye kadar azaltıyor. Binlerce kişinin birikmiş verilerinde bu bağlantı görülüyor.
Asansöre binmek yerine merdiven çıkmak, çocuklarla ve evcil hayvanlarla oynamak, yoga yapmak veya dans etmek, ev işleri yapmak, yürümek ve bisiklete binmek, insanların daha aktif olabileceği yollar olarak öne sürülüyor. Araştırmacılar, 30-40 dakikayı hemen yönetemiyorsanız, küçük küçük hareketlenmeye başlamamızı öneriyor.
Aktivite için 40 dakikalık zaman çerçevesi önceki araştırmalara uysa da, her yaş ve vücut tipi için önerilerde bulunmak zor oluyor. Daha fazla veri yayınlandıkça, masa başında uzun süreler geçirmek zorunda kalsak bile nasıl sağlıklı kalacağımız hakkında daha fazla şey öğrenmeliyiz.

Read More