Güncel, www.gidahatti.com

Civanperçemi çayının faydaları nelerdir?

Cİvanperçemi çayının faydaları oldukça fazla. Kadınların adet dönemlerinde sıklıkla kullandığı kullandığı civanperçemi çayının faydaları oldukça merak ediliyor. Peki, Civanperçemi çayının faydaları nelerdir? İşte merak edilen bilgiler.
Civanperçemi; eski zamanlardan beri kültürlerde ağrı, sindirim sistemi sorunları, cilt yaraları ve iltihap gibi hastalıkların oluşturduğu olumsuz etkilerinden kurtulmak için alternatif tıp metodu şeklinde kullanılan bir tür kır bitkisidir. 
 Civanperçemi; marangoz otu, yaprak otu ve kandil çiçeği gibi birçok değişik isimlere sahiptir. Tarlada, yol kenarlarında, otlak alanlarda kendi kendine yetişmektedir. Tahılların içerisinde küme olarak oluşan beyaz ve sarı çiçekli bir bitki çeşididir. Civanperçemi bitkisi; çok eski dönemlerden beri antiseptik ve anti enflamatuar etkileri bulunan bir bitkisel ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Çok keskin kokuya ve acı bir tada sahiptir.
 ​​​​Civanperçemi; vücudun gereksinim duyduğu pek çok mineral ve vitamini barındırır. Kanamalı rahatsızlıkların, regl, yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi  hastalıkların, enfeksiyon içerikli rahatsızlıkların, erken menopoz, adet ağrısı, adet düzensizliği gibi birçok durumun tedavisine destek olan faydalı ve önemli bir bitki çeşididir.
CİVANPERÇEMİ ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?İşte civanperçemi çayının faydaları;
Civanperçemi çayı; kadınlarda adet düzensizliklerine iyi geliyor.Civanperçemi çayı; genital bölgedeki iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Mide kramplarına iyi gelir. Rahim kanserini önleyen özelliğe sahip olup tedavi adına destekleyici bir çaydır. Ağrılı adet sancılarına iyi gelir. Adet söktüren özelliğe sahiptir. Kanın toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Yumurtalık iltihaplanmasını tedavi eder. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Süreci hızlandırır. ​​​​​​CİVANPERÇEMİ ÇAYI NELERE İYİ GELİYOR?Civanperçemi çayı içerisinde yer alan uçucu yağlarda, azulen, limonen, sinoel, pinen gibi maddeler vardır. Bu maddelerin hepsinin vücuda birden fazla yararı bulunmaktadır. Bunun dışında civanperçemi çayının iyi geldiği diğer konular; ​​​​
 Civanperçemi çayı; tok karna tüketildiği zaman hem idrar söktüren özelliğe sahiptir hem de dolaşım sistemine çok yararlıdır. ​​​​​​Civanperçemi çayı kan damarlarına iyi gelerek, kanı temizler. Civanperçemi çayı; ülser, mide yanması, bulantı, mide kanaması gibi birden çok mide problemini gidermektedir. Civanperçemi çayı; nezle, öksürük, soğuk algınlığı, balgam, boğaz ağrısı, grip gibi hastalıkların kısa bir süre içinde atılmasına yardımcı olur. Bu çay sürekli olarak tüketildiği zaman baş ağrılarını giderir ve migrene iyi gelir. Civanperçemi çayının sancılara iyi gelen özelliği bulunmaktadır. ​​Civanperçemi çayı; basurun olumsuz etkilerini azaltır. Sakinleştirici etkiye sahip olan Civanperçemi çayı; stres, depresyon, sıkıntı gibi durumların giderilmesine destek olur. Bununla beraber uyku problemi giderir ve uykuyu düzene sokar.CİVANPERÇEMİ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?Civanperçemi çayı hazırlanırken öncelikle üç veya dört adet civanperçemi bitkisini bir su bardağı kadar kaynar suyun içine atmak gerekiyor. Civanperçemi çayı için minimum olarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenmelidir. Demlenen Civanperçemi çayı, gönül rahatlığı ile tüketilebilir. ​​​​​
Civanperçemi çayını tüketecek olan bireylerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar önemlidir. Bununla birlikte gün içerisinde iki bardak içmek, yeterli olacaktır. Civanperçemi çayını çok fazla tüketmemeye özen göstermek önemlidir. Aksi halde hassas bünyeye sahip olan bireyler adına alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bunun dışında çok fazla Civanperçemi çayını tüketmek, kalp ritmini bozabilir ve kabızlık problemine sebep olabilir. Bu yüzden gün içinde sadece iki bardak kadar Civanperçemi çayı tüketmek ideal olacaktır. 

Read More