Güncel, www.gidahatti.com

Dünya Sağlık Örgütü, kilo kontrolünde tatlandırıcı kullanmamayı tavsiye ediyor

Yapılan tavsiye, mevcut veriler kullanılarak yapılan ve tatlandırıcı kullanımının yetişkin veya çocuklarda zayıflama bağlamında herhangi bir uzun fayda getirmediğini gösteren bir sistematik derlemeye dayanıyor.
Çalışmanın sonuçları bununla da kalmayıp uzun dönemli tatlandırıcı kullanımı ile tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları ve ölüm riski arasında potansiyel istenmeyen etkiler olabileceğine işaret ediyor.
Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan DSÖ Beslenme ve Gıda Güvenliği Direktörü Francesco Branca, “Gıda ürünlerindeki serbest şekeri NSS (non-sugar sweeteners, T. şeker dışı tatlandırıcı) ile ikame etmek, uzun vadede kilo kontrolüne yardımcı değil. İnsanlar serbest şeker alımını azaltmak için, meyve gibi doğal şekere sahip yiyecekleri veya şekersiz gıda ve içecekleri tüketmek diğer yollara yönelmeli.
Tatlandırıcılar temel besin faktörleri arasında değil, ayrıca bir besin değerleri yok. İnsanlar diyetteki tatlı tadı tamamen düşürmeli. Buna küçük yaşlarda başlayarak sağlıklarını olumlu yönde etkilemeli” diye konuştu.
DSÖ’nün bu tavsiyesi, mevcut diyabet hastaları haricindeki tüm tüketicileri kapsıyor ve üretilen gıda ve içeceklerde bulunan, şeker olarak sınıflandırılmayan, sentetik olarak üretilen ve doğal olarak bulunabilen veya modifiye edilmiş tüm tatlandırıcıları kapsıyor.
Yaygın kullanılan tatlandırıcılarEn yaygın kullanılan tatlandırıcılar arasında asesülfam K, aspartam, advantam, siklamatlar, neotam, sakarin, sukraloz, stevya ve stevya türevleri bulunuyor.
DSÖ’nün bu tavsiyesi düşük kalorili şekerler veya şeker alkolleri (poliol) için geçerli değil. Bunlar kalori içeren şeker veya şeker türevleri olarak tanımlanıyor, bu nedenle tatlandırıcı grubuna girmiyor.
DSÖ tarafından yapılan bu tavsiye koşullu olarak değerlendirildi. Bunun anlamı, söz konusu tavsiyeye dayanarak verilecek kararların ülkelerin özel koşullarına göre kapsamlı tartışmalara göre şekillenmesi gerektiği anlamına geliyor.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan “Şeker harici tatlandırıcı kullanımı: Dünya Sağlık Örgütü kılavuzu” başlıklı yayına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Read More