Güncel, www.gidahatti.com

Ehliyet yenileme son tarih ne zaman? Ehliyet yenileme ücreti ve başvuru belgeleri nelerdir?

Ehliyet yenileme son tarih ne zaman? Ehliyet yenileme ücreti ve başvuru belgeleri nelerdir? Sürücü belgesi yenileme tarihinde son gün, gündemde yer almaya devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı. Bu süreye kadar vatandaşlar eski ehliyetlerini kullanabilecekler.
EHLİYET DEĞİŞİMİNDE SON GÜN NE ZAMAN?İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresinin 31 Aralık 2022’ye uzatıldığını bildirdi.
Genel Müdürlükten, daha önce 31 Aralık 2020 olarak belirlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresine ilişkin açıklama yapıldı.
Açıklamada, “1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi sürecinde vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.
EHLİYET YENİLEME RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ
SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?Ehliyet değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacak. Ehliyet değişim başvurusu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak
EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ2022 yılında uygulanacak yeni zamlı tarifeler alt kısımda listelenmiştir.
Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenler 15 TL,  kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 345 TL’dir.
Aşağıda belirtilmiş olan ve ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ayrıca eski tip sürücü belgesini yenisi ile değiştirmek isteyenler, kimlik bilgilerinde değişim nedeniyle değiştirmek isteyenler, yıpranma nedeniyle değiştirmek isteyenler ve kayıp çalıntı nedeniyle değiştirmek isteyenler için de geçerlidir.
EHLİYET YENİLEMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı – Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)
Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi
Değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu
2 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi.

Read More