Güncel, www.gidahatti.com

Ekmeğe yeni bir zam daha geliyor! 1 Ekmek fiyatı 6 TL mi olacak?

Enerji fiyatlarına yapılan zamlar ve buğday fiyatlarının da düşmemesi sonrası ekmeğe yeniden zam göründü. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, ekmeğin kısa bir süre içinde 6 liradan satılabileceğini açıkladı.
Son bir yıl içinde enerji fiyatlarına yapılan zamlar nedeni ile her şeyin fiyatı ikiye katlanırken sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50.8, doğalgaza ise yüzde 49.5 zam yapıldı. Dev enerji zamları sonrasında iki ayda bir zamlanan ekmek fiyatına maliyet zammı yapılmasının muhtemel olduğu belirtildi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50,8, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ise yine sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 49,5 bir zam yaptı.
4 TL’ye satılan ekmek 5.7 TL’ye mal oluyor Karar’ın yapmış olduğu habere göre; enerji zamlarının tüm sektörler için etiketlere zam olarak yansıması beklenirken, bir haber de temel gıdalardan en önemlisi olan ekmek fiyatları için geldi. Halihazırda İstanbul’da 4 liradan satışa sunulan 210 gramlık ekmeğin maliyetinin 5 lira 70 kuruşa dayandığını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yakın dönemde ekmeğin 6 liradan satılabileceğini açıkladı.
Enerji zamları tetikliyorUn krizinin aşıldığını ancak elektrik ve doğalgaza gelen zamların fiyatlara yansıtılacağını belirten Kolivar şu sözleri kullandı:
“Geçen sene eylül ayında 200 gram ekmek 2 buçuk liraydı, kilosu ise 12 lira 50 kuruştu. Bu sene ise 200 gram ekmek 4 lira, kilosu ise 19 liraya çıktı. Toplamda ekmeğe yüzde 53 zam yapılırken, maliyetler ise başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm girdiler yüzde 200-300’den fazla arttı. Geçen sene 150 liraya aldığımız maya bu sene 350 liraya çıktı. Bunların yanı sıra işçilik maliyetleri de sigorta primleri vs de yüzde 100’e yakın arttı” dedi.Ekmek Temmuz ayı içinde 4 TL’ye yükseldiKolivar, yetkililerin bir araya gelip maliyet yapması konusunda çağrıda bulunarak, 6 liranın bile maliyetleri kurtarmadığını açıkladı ve fırıncı esnafını 7,5 liranın kurtarabileceğini aktardı. İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı olan fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı Temmuz ayı itibari ile 4 TL’ye çıkmıştı.

Read More