Güncel, www.gidahatti.com

Enginarın faydaları nelerdir?

Sofraların olmazsa olmazı sevilerek tüketilen enginarın faydaları oldukça merak ediliyor. Peki, Enginarın faydaları nelerdir? İşte detaylar.
ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR?Enginar, bütün sebzeler arasında en yüksek antioksidan düzeyine sahiptir. Enginar, polifenoller (antioksidan) açısından zengin oldukları için kansere karşı bir silah deposu olabilir. Enginar özleri, kanserden korunmada olduğu kadar tedavide de umut verici bir diyet aracı olarak kullanılmaktadır. Kalp Sağlığını İyileştirebilir Enginar, yapraklarındaki bazı bileşenlerin kötü kolesterol (LDL) düzeylerini düşürdüğü ve iyi kolesterol (HDL veya omega-3 yağ asitleri) düzeylerini artırdığı söylenmektedir. Kolesterol, kardiyovasküler sistemin atardamarlarında biriken, kan akışını engelleyen, kan basıncını artıran ve potansiyel olarak ölümcül kalp krizlerine ve felçlere yol açabilen bir yağ türüdür. Kötü kolesterolü düşürmedeki bu etkisi nedeniyle enginar kalp sağlığınızı iyileştirmede yardımcı olmaktadır.
KAN BASINCINI DÜZENLEMEYE YARDIMCI OLUYOREnginar, zengin potasyum kaynağı olduğu için vücuttaki sayısız organ sistemi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Potasyum, kan basıncını arttırması ile bilinen fazla sodyumun etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Enginar aynı zamanda potasyum eksikliğinin etkilerini önlemek için halihazırda hipertansiyon ilacı kullananlar için yararlıdır. Şeker hastaları ayrıca kan basıncı ve bu hastalıkla ilişkili komplikasyonları önlemek için enginar yemeye teşvik edilmektedir. Karaciğer Sağlığını İyileştirebilir Enginarda bulunan antioksidanlar, toksinlerin varlığını azaltarak, karaciğerden ve vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Karaciğerin iyileştirmede etkilidir.
DAHA DÜZGÜN BAĞIRSAK HAREKETLERİNE YARDIMCI OLUREnginar, sindirim sisteminizin sağlığını ve işlevselliğini iyileştirmek için en faydalı besin maddelerinden biri olan zengin bir lif kaynağı içermektedir. Lif, bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya ve kabızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Lif, midede şişkinliği, krampları, aşırı şişkinliği ve genel rahatsızlığı hafifletir. Doğum Kusurlarını Önlemeye Yardımcı Olabilir Enginarın içinde bulunan yüksek folat seviyesi, yenidoğanlarda nöral tüp kusurlarının ( beyin ve omuriliğin doğum kusurları) oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.
Nöral tüp kapatma işleminin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için belirli bir miktarda folatın olması gerekir, bu nedenle folik asit hamileliğin önemli bir parçasıdır. Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır Enginar, magnezyum, fosfor ve manganez gibi vitamin ve mineraller elde etmek için piyasadaki en iyi besinlerden biri olarak bilinmektedir. Bu mineraller, kemik sağlığına etki ederek, osteoporoz (kemik erimesi) gibi durumların olasılığını azaltmaktadır.
Metabolizmayı Artırabilir Magnezyum ve manganez vücudun metabolizma süreçlerinin önemli parçalarındadır ve enginarlarda önemli miktarda bulunur. Magnezyum, vücut tarafından kalsiyum alımını optimize ederek kemikleri daha da güçlendirmektedir. Manganez, magnezyumdan biraz daha fazla rol oynar ve kolesterol, amino asitler ve karbonhidratların metabolizma oranlarını etkilemektedir.
Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir Enginarda bulunan fosfor, beyin hücrelerinde de bulunmaktadır. Fosfor eksiklikleri, bilişsel yetenekle ilişkilendirilmektedir. Bu sebeple beyni sağlıklı tutmak için enginar tüketmek oldukça etkili olmaktadır.

Read More