Güncel, www.gidahatti.com

Google Haritalar’dan devrim gibi özellik! Yakıt tasarrufu sağlayacak…

Google Haritalar’ın yakıt tasarrufu sağlayan özelliği “çevre dostu rota bulma” Türkiye’nin de içinde olduğu 40’a yakın Avrupa ülkesi için de kullanım için hazır hale geldi.
Google, geçtiğimiz Ekim ayı itibariyle Haritalar uygulamasına dahil ettiği çevre dostu rota bulma özelliğini geliştirdi. Kullanıcılara yakıt tasarrufu için en iyi rotaları bulmasına katkı sundu. Bu özellik ile, Türkiye dahil 40’a yakın Avrupa ülkesinde tasarruf sağlanacak.
Çevre dostu rota nasıl görülüyor?Donanım Haber’den Erkan Calp’in yaptığı habere göre, Google Haritalar, çevre dostu rota özelliği etkinleştirdiğinizde, en hızlı rotalar yerine yakıt açısından daha faydalı rotaları gösteriyor. Bu rotalar yaprak etiketiyle işaretleniyor. Google Maps’in çevre dostu rotaları göstermesi için kullanıcının yapması gereken tek ayar var. Ayarlar – Navigasyon Ayarları menüsünden Rota Seçenekleri altından “Yakıt açısından verimli rotaları tercih et” seçeneğinin açılması.
Yeni özellik Türkiye’deAraç sahipleri ayrıca, araçlarının motor tipini seçerek yakıt açısından daha verimli rota seçeneklerini de görebiliyor. Yakıt tasarrufu sağlayan özellik, Ayarlar menüsünden navigasyon için motor tipi (benzinli, dizel, hibrit veya elektrikli) seçilebiliyor.
Yüz bin araba seviyesinde karbon emisyonu tasarrufu Google, Avrupa Çevre Ajansı tarafından sağlanan veriler Google Haritalar’ın sürüş trendleri ile eşleştirildi ve belirli bir bölgedeki en popüler motor tipine yönelen gelişmiş makine öğrenimi modelleri geliştirdiklerini belirtti. 
Google tarafından çevre dostu rota bulma özelliği kullanıma başladıktan sonra Amerika’da 100.000 arabaya eşdeğer karbon emisyonu tasarrufu elde edildiğini açıkladı.
.

Read More