Güncel, www.gidahatti.com

İleri yaşlarda ağırlık kaldırmanın tek faydası kaslarınızı güçlendirmek değil!

Çalışmaya göre ağırlık kaldırmak, kan ve sinirler arasındaki bağlantıların güçlenmesini sağlıyor. Üstelik bu etki, ileri yaşlarda ağırlık kaldırarak spor yapanlarda da gözleniyor.
İnsan vücudu daha 40 yaşında gelmeden önce kas kütlesini kaybetmeye başlar. Bu, kısmen motor sinirlerin parçalanmasıyla kas liflerinin azalması sebebiyle gerçekleşir. Söz konusu düşünü tamamen durdurmak imkansız olsa da, yeni bir çalışmadan elde edilen sonuçlar, sürecin yavaşlatılabileceğini gösteriyor.
Araştırmadan elde edilen bulgular American Journal of Physiology: Cell Physiology dergisinde yayınlandı. 
Çalışmanın sonuçları, ağırlık kaldırmanın sinirlen ve kaslar arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini, omurilikteki motor sinirleri koruduğunu gösterdi.
Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nde Egzersiz Fizyolojisi uzmanı olan Casper Søndenbroe, “Daha önceki araştırmalarda, ağırlık antrenmanlarının motor sinirler ve kaslar arasındaki bağlantıyı güçlendirebildiği kanıtlanamamıştı. İlk kez bizim çalışmamızda bu bağlantıya ilişkin bulgular elde edildi” diye konuştu.
Araştırma nasıl yapıldı?Araştırmada ortalama yaşı 72 olan 38 sağlıklı erkek, 16 hafta boyunca haftada 3 kez yoğun sayılabilecek bir ağırlık kaldırma antrenman programı uyguladı. Programda 3 farklı bacak hareketi ve 2 farklı vücudun üst bölümünü çalıştıran hareket vardı. Yine ortalama yaşı 72 olan 20 kişilik sağlıklı bir diğer grup ise ağırlık antrenmanı yapmadı.
2 aylık sürenin sonunda, kas büyüklüğü ve kondisyon farkı belirgin hale geldi. Araştırmacılar kas biyopsileri alarak biyolojik işaretlerde tespit edilebilir değişimler kaydetti.
Ekip, ağırlık antrenmanlarının kaslar ve sinir sisteminin parçalanmasını kısmen yavaşlattığını, egzersize erken yaşta başlamanın vücudun daha sonra kullanabileceği “depolar” oluşturabileceğini belirledi.
Søndenbroe, “Çalışmamız, egzersize geç yaşta başlasanız da bir fark yaratabileceğini gösteriyor. Tabi ki erken başlamak sizin avantajınıza. Ancak hiçbir zaman geç değil. 65 – 70 yaş arasında olsanız da vücudunuz ağırlık kaldırma antrenmanlarından fayda sağlayacaktır” diye konuştu.

Read More