Güncel, www.gidahatti.com

İnsan beynini farklı kılan nedir?

Araştırmacılar, dört primat türünün prefrontal korteksindeki hücre tiplerinin analizinde türe özgü özellikler belirlediler.
Yale Üniversitesinde görevli araştırmacılar, dört primat türünün prefrontal korteksindeki hücre tiplerinin bir analizinde, türe özgü özellikleri belirlediler, ekip araştırma sonuçlarını Science dergisinde yayınladılar.
Araştırma için araştırmacılar, özellikle primatlara özgü ve üst düzey biliş için gerekli olan bir beyin bölgesi olan dorsolateral prefrontal kortekse (dlPFC) baktılar. Tek hücreli bir RNA dizileme tekniği kullanarak, yetişkin insanlar, şempanzeler, makak ve marmoset maymunlarının dlPFC’sinden toplanan yüz binlerce hücredeki genlerin ekspresyon seviyelerinin profilini çıkardılar.
Karşılaştırmalı tıp ve genetik profesörü Yale Üniversitesi’de görevli Harvey ve Kate Cushing Nörobilim Profesörü Nenad Sesta, “Bugün, dorsolateral prefrontal korteksi insan kimliğinin temel bileşeni olarak görüyoruz, ancak bunu insanlarda neyin benzersiz kıldığını ve bizi diğer primat türlerinden neyin ayırdığını hala bilmiyoruz.” diyor. 
Bunu yanıtlamak için, araştırmacılar önce insanlarda veya diğer analiz edilen insan olmayan primat türlerinde benzersiz bir şekilde bulunan herhangi bir hücre tipi olup olmadığını araştırdılar.
İnsana özgü bir gen daha tanımlandı!Benzer ekspresyon profillerine sahip hücreleri grupladıktan sonra, 109 ortak primat hücre tipini ve ayrıca tüm türler için ortak olmayan beş hücre tipini ortaya çıkardılar. Bunlar, yalnızca insanlarda bulunan bir tür mikroglia veya beyne özgü bağışıklık hücresi ve yalnızca insanlar ve şempanzeler tarafından paylaşılan ikinci bir türü içeriyordu.
İnsana özgü mikroglia tipi, gelişim ve yetişkinlik boyunca var oluyor, araştırmacılar, hücrelerin hastalıklarla savaşmaktan ziyade beyin bakımının korunmasında rol oynadığını öne sürüyorlar.
Ayrıca mikrogliadaki gen ekspresyonunun bir analizi, insana özgü başka bir sürprizi ortaya çıkardı – FOXP2 geninin varlığı. Bu keşif büyük ilgi uyandırdı çünkü FOXP2’nin varyantları, hastaların dil veya konuşma üretmekte zorlandıkları bir durum olan sözel dispraksi ile bağlantılıydı

Read More