Güncel, www.gidahatti.com

İslam Memiş’ten endişelendiren açıklama: Gidişat hayra alamet değil

İslam Memiş bugün, borsadaki yükseliş, gram altın, dolar ve euro ile petrole dair yeni değerlendirmelerde bulundu. Özellikle para piyasaları için bir tarihe dikkat çekti ve ‘O saatten itibaren yükselişler başlayabilir’ dedi.
“Hayra alamet değil””Dolar için dikkat etmek gerek!” başlıklı videosunda, açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, şu değerlendirmelerde bulundu: Borsa İstanbul 3447 puanda, yüzde 1.30’luk değer artışı devam diyor. Biraz daha kazançla günü(dün) tamamladı. Rallinin ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor. En güvenli pozisyon için borsa tarafına girişler hızlandı. KKM’daki vatandaşların da buna devam edecekleri görülecektir. Çünkü ne döviz kuru ne emtia riskine girecekler. Enflasyonist ortamdan geçtiğimiz için borsa da ucuz kalmıştı, şimdi değeri yüksek kalmaya devam ediyor. Dolar karşısında düşük kalıyor. Yabancı yatırımcılar girişleri hızlandırırsa yukarı yönlü hareketler devam eder ama kar satışı gelmedi, bu yükselişler çok da hayra alamet değil. Dikkat etmekte fayda var. 6 aylık süreci göz önünde bulundurmak gerekiyor.Dolar düşecek beklentisiDolar TL kuru ekranlarda 18.23 seviyelerinde. Piyasalarda 18.32-18.37 aralığında. Yatırımcının dikkat etmesi gerekiyor. Yıl sonunda öngörüm 20-21 lira aralığında ancak kısa vadede dolar tarafında bir baskılanma olabilir. Dolar endeksi 110 seviyesinde. Eylül sonuna kadar aşağı yönlü trend bekliyorum. Haliyle bizim gibi ülkelerde de bir miktar geri çekilmeler yaşanabilir. Param var dolar alsam mı soruları geliyor. Doları yatırım aracı olarak gören bayağı insan var. İnsanlar döviz akla gelince hemen dolar geliyor. Dolar bir yatırım aracı değildir, ödeme aracıdır. Diğer enstrümanlar karşısında çok da getirisi olacağını sanmıyorum. Dolar endeksindeki yüksek rakamsal değer çok önemli. Dolar endeksinin geri çekilmesi, dolar TL’deki geri çekilmeyi gündeme getirebilir. O da gerçekleşince onu içsel nedene değil, dünyadaki değere bakmak, yorum yapmak gerekiyor.
Saatli uyarı geldiEuro TL 18 lira 18 kuruş. 1821-18-30 aralığında bir kur var. Euro bölgesinde ECB’nin faiz kararı açıklandı. 24 yıl aradan sonra 75 puanlık artış yaptı. Bu kadar şahin faiz artırımı piyasalarda hiç hissedilmedi. Euro/dolar 1 seviyesinde. Hiçbir etkisi olmadı paritelere. Bu mücadeleyi görüyorsunuz. Aylardır, 7-8 aydır size yorumluyorum. Bizim yol haritamız, faiz artırarak enflasyon düşmez idi. Çünkü finansal piyasalar tıkandı. Fed’den şahin tonda açıklamalar da gelmeye devam etti. Bütün enstrümanları kullanacağız diye mesaj verdi. Bakalım 21 Eylül’de nasıl bir karar verilecek. Piyasaların beklentisi 75 baz puan ama 50 baz puan beklentileri de ayrılıyor. 50 açıklanırsa dolardaki geri çekilme o saatten itibaren, yani eylülün son haftasından itibaren başlayabilir. Eylül sonlarında euro dolar paritesinde de bir toparlanma olabilir.
Petrol yeniden yükselecek mi?Petrol fiyatlarındaki düşüşler oldukça dikkat çekiciydi. 87.25’e kadar geri çekildi ama 90’ın altına geri çekilmesi piyasalar açısından önemli. Pozitif etkileyen karar. Pompaya indirim yansıyacaktır ama günlük dalgalanmalar da pompa fiyatlarına anında yansıyor. Bir gün indirim, bir gün artış. Çok sık kararlar alınıyor. Fiyatlar oldukça hareketli günler geçiriyor çünkü. Orta ve uzun vadede ben yine 100 dolar üzerinde rakamlar bekliyorum.
İslam Memiş’den gram altın yorumlarına isyanAltının onsu 1728 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu hafta için 1730 direnç seviyesi öngörümüzdü. Bu hafta 1700-1728 aralığında işlemler gerçekleştirdi. 1688 dolar seviyesi güçlü destek. Bu seviyeyi takip etmeyi sürdürüyoruz. Yükseliş için 1700’ün güçlü kırılması gerekiyor. Eylül son haftalarında hızlı toparlanma olabilir. 75 değil de 50 baz puanlık faiz artışı olur, petrolde düşüş olursa bu altın ve gümüşü pozitif etkiler. Gram altın TL’yi 997 seviyesinde size gösteriyorlar. Şu anda gram altın TL 1012-1018 aralığında. Bir aydır ekranla piyasalar arasında, bankalar arasındaki farkın 15 lira olduğunu lütfen, altın satacaklar, mallarını ucuza kapmaması gerektiğini uyarıyorum. Tekrar ediyorum. Siz ekranlarda 1000 seviyesinin altında gösteriyorlar ancak 1012-1018 seviyesinde. ‘Hani’ciler ekrana bakıp düşmüş diyor. Piyasalar bunları güzel şekilde oynatıyorlar. Onların tedavisi yok. Akıllı insanlar bankacılık uygulamasına girer fiyata bakar. Caddeden geçerken kuyumcuya bir sorar. ‘Hani’ciler gördüğüne inanır.Gümüş ons 18.45 dolarda. 18.50 direnç seviyesi. Aşağıda 17.50 destek seviyesi. Elimde dolarım var değerlendirmek istiyorum… TL’ye mi dönsem? Hayır. Parite kültürünü kavramış insanlar zarar etmez. Dolar olanlar, bunu takas olarak kullanmak isteyenler altın ve gümüşün baskı altında, ucuz kaldığını bilmeli. Elinde dolar olan euro, sterlin, altın ve gümüşün oldukça düşük olduğunu bilmeli. Gümüşün gramı 11.20-11.30 aralığında 11 altında gümüş yok.

Read More