Güncel, www.gidahatti.com

Kadınların kelimeler konusunda üstünlüğü bilimsel olarak kanıtlandı

Kadınların dil yeteneği konusunda, özellikle kelime hafızası ve akıcı konuşma açısından erkeklerden çok daha üstün olduğu düşünülür. Yapılan son araştırma bu konuya bilimsel olarak noktayı koydu: Kadınlar gerçekten de daha üstün. Erkekleri sevindirecek bir sonuç ise söz konusu farkın aşırı da büyük olmaması.
Kadınlarla erkekler farklı mesleklere uygun farklı yeteneklere mi sahip? Cinsiyetler arası farklılıkların doğanın bir kuralı mı, yetişme şartlarının bir sonucu mu olduğu halen en büyük tartışma konularından.
Popüler bilimciler, kadınların kelimelerle arasının çok daha iyi olduğu konusunda hemfikir. Bu üstünlük özellikle kelimeleri bulma konusunda görülüyor; örneğin belirli bir harfle başlayan ya da meyve, hayvan gibi belirli bir kategoride yer alan kelimeler. Kadınların kelimeleri hatırlama konusunda da çok daha iyi olduğu görüşü yaygın.
Kadınlar ve erkekler çoğu yetide birbirine denkPerspectives on Psychological Science dergisinde yayınlanan son araştırma, şimdiye kadarki çalışmaların bir incelemesi niteliğinde. Araştırmacılara göre birçok zihinsel yetenek açısından kadınlar ve erkekler arasındaki fark göz ardı edilebilir boyutta. Diğer yandan kadınların ya da erkeklerin ortalamada daha başarılı olduğu yetenekler de var.
Bu sonuç her ne kadar malumun ilanı gibi dursa da araştırmacılar bu bulguların bazı rahatsızlıkların teşhisinde faydalı olabileceğini ileri sürüyor. Araştırmada sağlıklı kadın ve erkek bireyler arasında karşılaşılan farklılık, bu yeteneklerin sınandığı teşhis aşamalarında karar verme açısından da faydalı olabilir.
Örneğin bir kişide bunama olup olmadığının teşhisinde, kadınların sözel yeteneklerinin ortalamanın üstünde veya erkeklerin bu konuda genel olarak daha yeteneksiz olduğunu bilmek hatalı teşhislerin önüne geçebilir.

Read More