Güncel, www.gidahatti.com

Kara sineklerde patojen tehlikesi… Gıdalarınızı korumasız bırakmayın!

Hastalığa yol açan böcek dendiğinde aklınıza ilk gelen kene veya kan emen bir sivri sinek gelebilir. Ancak yapılan araştırmalar, insanı hiç ısırmayan kara sineklerin (Musca domestica) insan sağlığı için tehlikeli olabileceğini gösterdi.
Kara sinekler neden tehlikeli?Kara sineklerin bağırsağının ilk bölümünde kursak adı verilen bir organ bulunur. Yiyecekleri sindirim öncesinde muhafaza eden bu organ, mikrop ve parazitlerin de kolayca yerleşebileceği bir yerdir.
Kara sinek bir yiyeceğin üzerine konduğunda, kursağındaki bazı gıdaları ve birtakım sindirim sıvılarını yiyeceğin üzerine “kusar”. Dişleri olmayan sinekler, bu enzimler tarafından sindirilen yiyecekleri pipet benzeri ağzıyla içer.
Enzimlerin yanında sineklerin kursağındaki virüs ve bakteriler bu yolla yiyeceğe bulaşabilir. İnsan ve hayvanların yarası, salyası ve dışkısına da konan sinekler, buralardaki zararlı mikropları kursağına alabilir ve daha sonra konduğu yerlere bulaştırabilir.
Sineklerin tehlikesine ilişkin birçok araştırma varYeni bir araştırma, bugüne de çok ciddi bir tehdit olarak görülmeyen bu bulaşma yolunu inceledi. Çalışmada, insanları ısırmayan bu böcekleri genelde göz ardı edilen ancak hastalık bulaştırma konusunda riskli canlılar olduğu ifade edildi. Araştırmadan elde edilen veriler Insect dergisinde yayınlandı. 
Bir başka çalışmada, evlerde sıkça karşılaşılan kara sineklerde bakteri, virüs, küf ve kurtçuk olmak üzere 200’den fazla patojen bulunduğu belirlendi.  
2020 yılında yapılan bir başka araştırmada ise kara sineklerin COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüslerini dahi mekanik olarak taşıyabileceği belirlenmişti. 
Ancak tek tehlike bu mekanik taşınım değil. 1990’lı yıllarda yapılan araştırmalarda, gıda zehirlenmesine yol açan Escherichia coli bakterisinin kara sineklerin ağız bölümünde çoğalabildiği görülmüştü. 
Tüm bu araştırmalar, gıdalarınızı sineklere karşı korumasız, açık şekilde bırakmamanız gerektiğini gösteriyor.

Read More