Güncel, www.gidahatti.com

Kutuplara gölge yaparak yeniden soğutmak mümkün mü?

Dünyanın kutupları küresel ortalamanın çok üzerinde bir hızla ısınıyor. Bunun sonucunda her iki kutupta da rekor sıcak dalgaları görülüyor. Buzulların erimesi ve denize dökülmesi dünya çapında su seviyelerinin yükselmesine neden oluyor. Bilim insanları bu erimeyi yavaşlatmak için çareler arıyor.
Environmental Research Communications dergisinde yayınlanan son çalışma bu konuya farklı bir yaklaşım getiriyor: Kutuplara gelen güneş ışığının kesilmesi sıcaklığın düşürülerek yeniden donmanın sağlanması.
Suni bulutlar ekilerek gölge yapılacakÇalışmaya göre yolcu jetlerinin seyrettiği irtifanın yukarısına çıkacak jetler yolu ile atmosfere bırakılacak mikroskobik parçacıklar yavaşça kutuplara doğru kayacak ve altlarındaki yüzeye gölge yapacak. Parçacıklar bölgede günlerin uzadığı ilkbahar ve yaz mevsimlerinde atmosfere bırakılacak. Tek bir filo farklı mevsimlerde iki kutbu da spreyleyebilecek.
Bunun için yüksek irtifada uçabilecek tanker uçaklar kullanılacak. Bu uçakların 125 tanesinden oluşan bir filonun çalışması ile kutupların yılda 2 derece soğutulabileceği düşünülüyor. Bu sıcaklık kutupların sanayileşme öncesi zamanlardaki sıcaklıklarına yakın.
Soğuma yakın bölgeleri de etkileyecekProjenin yıllık maliyetinin 11 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Bu miktar gezegenin tamamını 2 derece soğutmak için harcanması gereken paranın üçte birinden az, sıfır karbon salınımına ulaşmanın maliyeti ile ise kıyaslanamayacak kadar küçük.
Kutupların soğutulması gezegenin küçük bir alanına koruma sağlayacak olsa da yarım kürelerin orta bölümleri de bu soğumadan az da olsa etkilenecek. Kutuplarda çok az insan yaşadığı için olası riskler de çok küçük bir nüfusu etkileyecek.  

Read More