Güncel, www.gidahatti.com

“Mavi yerler” beyin sağlığını hayat boyu etkiliyor

Doğada zaman geçirmek stresi ciddi şekilde azaltır, ruh halinizi olumlu etkiler ve akıl sağlığınız üzerinde birçok olumlu etki yapar. Birçok bilimsel veriye rağmen, çoğu insan doğada yeterince zaman geçirmez.
Çoğu zaman da bu bir tercih değildir. Herkesin doğal alanlara aynı ölçüde erişimi yoktur. Kentlerde bulunan parklar ve kentsel ormanlar benzer faydaları sunsa da buralara erişim imkanı herkes için aynı değildir.
Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nden Valeria Vitale ve ekip arkadaşları, daha sık neşeli olduğunu ifade eden yetişkinlerin çocukken okyanus, ırmak, nehir, deniz ve dere kenarı gibi “mavi yerlerde” daha fazla zaman geçirdiğini belirledi.
Daha önce yapılan bazı araştırmalarda da “mavi yerlerde” daha çok zaman geçirmenin daha iyi zihin sağlığı ile ilişkili olduğu belirlenmişti. Söz konusu etkiler,  “yeşil alanlar” olarak bilinen orman ve bitkilerle kaplı yeşil alanlar için de geçerli.
Yeni yapılan araştırmanın yazarları, birçok mavi alanın, su etrafındaki bitki yaşamı sayesinde mavi-yeşil olduğunu, çocuklukta mavi alanlarda zaman geçirmenin, gelecekte yeşil alanları daha çok ziyaret etmeyi sağladığını da ifade etti.
Araştırma nasıl yapıldı?Araştırmada birçok ülkeden veri toplayan, mavi alanlarda eğlence amaçlı zaman geçirme ve mavi alanların insan sağlığıyla ilişkisine odaklanan BlueHealth International Survey (T. MaviSağlık Uluslararası Anketi) verilerini kullanıldı.
Ankette katılımcılara 16 yaşına kadar mavi alanlarda yaşadıkları çocukluk anıları, ne sıklıkta gittikleri, ne kadar uzun seyahat etmeleri gerektiği ve kendilerinin orada oynamasına ebeveynlerinin ne kadar izin verdiği gibi geçmişe dair soruların yanında, bugünkü yaşamlarıyla ilgili son 2 haftadaki duygusal ve psikolojik durumları, son 4 haftada yeşil veya mavi alanları ne sıklıkta ziyaret ettikleri gibi sorular da soruldu.
Araştırmadan elde edilen sonuçlar The Journal of Environmental Psychology dergisinde yayınlandı.

Read More