Güncel, www.gidahatti.com

NASA’dan o anlar geldi! Güneş fırtınası sonrası görüntüler şok etti…

Güneş fırtınası sonrası fotoğraflar NASA astronotu tarafından gönderildi. İşte güneş fırtınası sonrası dünyada oluşan değişiklikler…
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Bob Hines, beklenen bir Güneş fırtınasının Dünya’yı varmasının ardından yaşananları fotoğrafladı ve paylaştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) alınan görüntüler büyük ilgi çekti.
Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) bir astronot Kuzey Işıkları’nın etkileyici fotoğraflarını çekti.
SpaceX Crew-4 görevinin kapsamında ISS’ye gelen Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotu Bob Hines, oluşan ışıkların jeomanyetik fırtınaları tetikleyen bir fırtınasının ardından oluştuğunu açıkladı. 
“Minnet duyuyoruz”Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Hines, “Bugün kesinlikle muhteşem bir aurora oluştu ve bu harika manzaralar ile sonuçlanan son Güneş aktivitesi için minnettarız!” dedi.
Bununla birlikte, Hines fotoğrafları,Dünya’yı uzaydan izlemek  için en iyi noktayı sunan yedi pencereli bir gözlemevi olan Cupola’dan çekti.
Aurora nedir, nasıl oluşur?Aurora , Güneş’teki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalar olarak adlandırılıyor.
Kuzey Işıkları olarak da olarak bilinen bu durum Alaska, Kanada, İzlanda, Grönland, Norveç, İsveç ve Finlandiya kuzey bölgelerinde tanık olunabiliyor. Dünyanın diğer yarısında ise Tazmanya ve Yeni Zelanda gibi yerlerde  auroraları gözlemlemek mümkün olabiliyor.
Güneş fırtınası için uyarı geldiÖte yandan, hava tahmini ve doğa olayları tahminleri sunan ABD merkezli National Oceanic and Atmospheric Administration’ın (NOAA), Güneş’te yaşanacak patlamaların Dünya’yı vuracağı konusunda birkaç gün önce uyarmıştı. 
NOAA’dan yapılan açıklamda  söz konusu fırtınalar nedneiyle Dünya’nın manyetik alanında bazı değişiklikler meydana geleceği belirtilmişti. 
Jeomanyetik fırtınaların, Dünya’ya yakın yörüngedeki ve yüzeydeki altyapıyı etkileyerek iletişim, elektrik şebekesi, navigasyon, radyo ve uydu operasyonlarını olumsuz anlamda etkileme potansiyeli bulunduğuna dikkat çekilmişti.

Read More