Güncel, www.gidahatti.com

Neptün halkalarına NASA James Webb teleskobundan bakış

NASA’nın uzayın derinliklerindeki galaksileri ve başka güneş sistemlerini görmek üzere tasarladığı James Webb uzay teleskobu, Güneş Sistemimiz içinde de hayranlık uyandırıcı görüntüler yakalıyor. Bunların sonuncusu sistemimizin 8’inci ve son gezegeni Neptün. Satürn kadar bilinmese de Neptün gezegeninin çevresinde de halkalar bulunuyor.
Plüton’un gezegenlikten emekliye ayrılmasından sonra Güneş Sistemimizdeki gezegen sayısı 8’e inmişti. İşte bu sistemin en dışında yer alan dev gezegen Neptün James Webb uzay teleskobu tarafından tüm ayrıntılarıyla görüntülendi. NASA’nın servis ettiği fotoğrafta Neptün ve halkaları yanında gezegenin aylarının bir kısmı da açıkça görülüyor.
Dünyamızın dört katı bir buz deviNeptün 1846’daki keşfinden beri bilim insanlarını büyülüyor. Dünyamızın güneşe olan uzaklığının 30 katı mesafede yer alan gezegen sistemimizdeki en büyük dördüncü gök cismi. Neptün’ün çapı dünyamızın yaklaşık 4 katı kadar, sistemin üçüncü en büyük gezegeni olan Uranüs’ten sadece 1500 kilometre daha küçük. Güneşten uzaklığı nedeniyle gezegenin öğle saatinde aydınlık ancak Dünya’da gün doğumundan önceki soluk aydınlık kadar olabiliyor.
Gezegen içerdiği bileşikler nedeniyle bir buz devi olarak tanımlanıyor. Neptün, birer gaz devi olan Jüpiter ve Satürn’e göre daha ağır elementlerden oluşuyor. Gezegenin Hubble uzay teleskobu tarafından görüntülenen mavimsi rengi ise atmosferdeki metan gazından kaynaklanıyor.
Neptün’ün atmosferinde kızılötesi ışığı yansıtan dev bulut oluşumları ve fırtınalar görülüyor. Fotoğrafta ekvatorda görülen sönük çizginin, nispeten sıcak gazların bu bölgede birikmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.
Atmosferdeki yüksek rakımlı bulutlar parıldıyorGezegen güneş çevresindeki dönüşünü 164 yılda tamamladığı için fotoğrafta görünmeyen kuzey kutbu daha bir süre gizli kalacak. Gezegenin güney kutbunda daha önce bilinen bir girdap fotoğrafta da görülüyor. Diğer yandan bu girdabı çevreleyen yüksek rakımlı bulutların görüntülenmesi bir ilk.
Fotoğrafta Neptün’ün bilinen 14 uydusundan bazıları da seçilebiliyor. Bunlardan en büyüğü ve parlağı, fotoğrafın sol üst tarafında görünen Triton. Yoğunlaşmış azotla kaplı olduğu bilinen Triton üzerine vuran güneş ışığının ortalama %70’ini yansıtıyor, bu nedenle kızılötesi kamera ile çekilen bu fotoğrafta Neptün’ü gölgede bırakıyor.
Neptün’ün büyük oranda atmosferini oluşturan metan gazı kızılötesi ışığı yansıtmadığı için gezegen genel olarak karanlık çıkarken güneş ışığını yansıtan yüksek rakımlı bulutlar ve gezegenin kendine has halkası açık bir şekilde görülüyor. 

Read More