Güncel, www.gidahatti.com

Oolong çayı nedir? İşte faydaları!

Koyu ve yeşil çayların özelliklerini bir araya getirerek, ona birçok sağlık yararı sağlar. Örneğin, oolong çayı tüketmek kilo vermeye yardımcı olabilir ve stresi azaltabilir.
Oolong çayı geleneksel bir Çin çayı. Yeşil çay ve siyah çay yapmak için kullanılan bir bitki olan Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılıyor Fark, çayın nasıl işlendiğindedir.
Yeşil, koyu veya oolong çaylarını oluşturan şeyin oksidasyon süreci olduğu biliniyor.
Siyah ve yeşil çaylara benzer şekilde, oolong çayı çeşitli vitaminler, mineraller ve yardımcı antioksidanlar içerir.
Bir fincan demlenmiş oolong çayı az miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Ayrıca yaklaşık 38 mg kafein içerir. Karşılaştırıldığında, bir fincan yeşil çay yaklaşık 29 mg kafein içerir.
Çay polifenolleri olarak bilinen oolong çayındaki ana antioksidanlardan bazıları theaflavinler, thearubiginler ve EGCG’dir. Bunlar, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olarak biliniyor.
Oolong çayı diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilirOolong çayındaki polifenol antioksidanları, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir. Bununla birlikte, kanıtlar karışık ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
Oolong çayı kalp sağlığını iyileştirebilirDüzenli olarak tüketilen çay antioksidanları da kalp sağlığını iyileştirebilir.
Düzenli çay içenlerle ilgili yapılan birkaç çalışma, kan basıncının ve kolesterol seviyelerinin düştüğünü ve ayrıca kalp hastalığı riskinin azaldığını gösteriyor. Oolong çayı bazı insanlarda kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Oolong çayı kilo vermeye yardımcı olabilirOolong çayında bulunan kafein ve polifenollerin kombinasyonu, spesifik enzim inhibisyonunu ve her gün yakılan kalori sayısını artırmaya yardımcı olabilir. Bu sonuçta kilo kaybına yardımcı olabilir.
Oolong çayı beyin fonksiyonlarını iyileştirebilirÇayların (oolong çayı dahil) kafein, antioksidan ve teanin içeriği beyin fonksiyonu ve ruh hali üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir.

Read More