Güncel, www.gidahatti.com

Oversharing nedir, neden olur? Oversharing bir hastalık mı?

Hailey Baldwin’in açıklamaları dünyanın gündemine oturdu ve ünlü modelin açıklamaları ‘oversharing’ başlığıyla tartışılmaya başlandı. Peki, herkesin muhakkak yaşadığı bir durumu niteleyen oversharing nedir?
Oversharing nedir?İngilizce ‘share’ ve ‘over’ kelimelerinin birleşimi ile oluşmaktadır. Bu tanım, ”aşırı paylaşmak”anlamını da taşıyor.
Oversharing kişinin sohbet sırasında kendi kişisel hayatı ile ilgili veya uygun olandan çok daha fazla konuya ve bilgi paylaşmasına denmektedir. 
Oversharing yaşıyor musunuz?Kişinin yaşamı ya da kendi hakkında gereğinden fazla bilgi paylaştığı bu durumun altında pek çok neden yatıyor olabilir. 
Bir travma sonucu boşaltma durumu olarak da niteleyebileceğimiz oversharing, çevrenizdeki insanlarla paylaştığınız ya da dertleştiğinizde zamanların çok daha ötesinde bir kavram haline geldi.
Kişisel ve kamusal yaşam arasındaki sınırları kontrol edemiyor veya daha fazlasını anlatmaktan kendinizi engelleyemiyorsanız yüksek ihtimalle oversharing (aşırı paylaşım) yapıyorsunuz demektir.
Mental sağlığı etkiliyorKişisel, uygunsuz veya rahatsız edici bilgilerin yanlış yerde, yanlış kişiye veya yanlış zamanda ısrarla fazla paylaşılmasının birçok mantıklı sebebi var. 
Yapılan her aşırı paylaşım, an içinde ve sonrasında kişiye stresli bir deneyim sağlar. İster kendinizle ilgili küçük, saçma bir bilgiyi isterseniz çok kritik bir konuyu paylaşın, bu durumun getirdiği pişmanlık duygusu ve tedirginlik içinizi saatlerce tüketir ve mental sağlığınızı etkiler.
Sosyal medya etkisiSosyal medya, kişisel ve profesyonel hayatlarımız için çizdiğimiz alanları giderek daha fazla bulanıklaştırıyor ve bizi “arkadaş” listemizin çok ötesinde sonuçları olabilecek hassas bilgileri yayınlama ihtimali ile yüz yüze getiyor.
Çoğumuz sosyal medyada kendi yaşamlarımız ile ilgili olarak uygunsuz miktarda ayrıntıyı (fazla paylaşım) açık ediyor ve daha sonra da bu paylaşımlardan pişmanlık duyuyoruz. Utanç ve spekülasyonların daha ötesinde, sosyal medyada yapılan paylaşımlar, profesyonel yaşam için ve kişisel yaşamınızda önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Oversharing durumunun en fazla gözlendiği alan da doğal olarak sosyal medya platformlarıdır.
Oversharing’ın etkenleri neler?YalnızlıkAşırı sosyal medya kullanımıSınırı belli olmayan ilişkikerAni duygu durumlarıGergin veya eksik hissedilen arkadaş çevresiKendini kanıtlama ve benimsenme ihtiyacıFazla ego

Read More