Güncel, www.gidahatti.com

Partner seçiminde aşırı kıskançlığa dikkat! Othello Sendromu yaşıyor olabilir…

Düzgün bir ilişkinin ilk özelliği karşılıklı güven olarak tanımlanmaktadır. Fakat aşırı kıskançlık sebebi ile kavga yaşanan ilişkiler bir süre sonra ne yazık ki son bulmakta. Dozu ayarlanmayan kıskançlıkların sebepleri bir davranış kaynaklı değil Othello sendromu nedeni ile yaşanailmektedir..
Aşırı kıskançlık yaşayan kişilerde ciddi bir sahiplenme nedeni söz konusu olmaktadır. Bu tür ilişkilerde aşırı sahiplenme tavrıyla sevgilisine yaklaşan kişi bir süre sonra karşısındaki insanı bunaltarak ona hayatı dar edebilir. Othello sendromu da bu belirtilere yol açmaktadır.
İnsan beyni kuruntular yaratır. Aşırı kıskançlık sebepli biten ilişkilerde Othello sendromu etkili görülebilir. Othello sendromunun yaşandığı kişilerde, partnerini kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle kafasında kurarak onu izler ve takıntı haline getirebilir.
Çaresizlik hissi içinden çıkılmaz hale gelir. Sanrı şeklinde ortaya çıkan bu durum tedavi edilmez ise kontrol edici, güvensiz, tartışmalı ve çaresizlik hissini insanın bedenini de adeta sarar.
Hangi belirtiler Othello sendromudur?Sevgilisi ile yaşamış olduğu ilişki de aşağıdaki belirtileri görüyorsanız psikiyatri uzmanlarına danışmaları tavsiyesi yapıldı. Her belirti Othello sendromunu işaret etmez. Bu konuda atılacak en doğru adım ise uzmanından tavsiye almaktan geçiyor.
Othello sendromu nasıl anlaşılır?Partneri kötü niyet taşıdığı düşüncesiyle izlemeSuçlayıcı bir tavırla partnerin davranışlarının sürekli sorgulanmasıPartnerin sosyal medya hesaplarına erişim çabası ve kiminle iletişim kurduklarını gizlice kontrol etmeTelefon görüşmeleri ve e-posta yazışmalarında partnerin kiminle görüştüğüne dair paranoyalara kapılmaPartnerin eşyalarını karıştırarak aldatma şüphesine dayanak bulma çabasıİşte, evde veya dışarıda partneri olağandışı saatlerde şaşırtmaya çalışmakPartnerin ev dışındaki faaliyetlerini kısıtlama çabası (evde hapsetmeye kadar sınırlama baskısı)Partnerin davranışlarını kontrol etme amacıyla duygusal şantaj yapmaPartneri aileden ve arkadaşlarından izole etme çabasıKıskançlığın neden olduğu ana soruna rağmen ilişkideki tüm çatışmalar için başkasını suçlamaKıskançlık sanrılarının yanlış olduğu kanıtlanmasına rağmen, kişinin bunu kabul etmemesi ve düşüncelerinin mantıksız olduğunu kavrayamamasıKötü muamele gören partnerin ilişkiyi bitirmek istemesi durumunda kişinin takip ve başka takıntılı davranışlar sergilemesiPartnere yönelik şiddet tehdidi veya fiziksel şiddete başvurmaİntihar girişimi ve kendine zarar verme davranışı sergilemeOthello sendromu tedavi edilir mi?Aşırı kıskançlık ciddi bir sahiplenmeyi de beraberinde getirir. Bu tür bir ilişki kurmaya çalışan bireyler üstelik birazda genellikle saldırgan, taciz, takip hatta şiddete yatkın da olabilirler. Kadın cinayetleri ve aşırı kıskançlık çerçevesinde işlenebiliyor. Bu sebeple de kıskançlık sanrıları olması durumunda muhakkak psikolojik destek alması geciktirilmemelidir.
Othello Sendromu’nda ortaya çıkan bu kıskançlık belirlenmesinde beynin frontal lob bozukluğu yaşadığı araştırılabilir. Othello Sendromu tedavisi hastalığın şiddetine göre ayakta veya yatarak uygulanabilmektedir.
Şizofreni şeklindeki rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan anti-psikotik ilaçlara Othello sendromu için de başvurulabilir. Bireysel ve aile terapisi de tedavi planına eklenmelidir.
Othello Sendromu tedavisi için psikodinamik terapiler, kişiler arası ilişkiler terapisi ve bilişsel davranışçı terapi sıklıkla başvurulan yöntemler arasındadır. Sanrılarla yaşayan bu kişilere dünyayı ve hayatı daha gerçekçi görmeleri için sağlanmaya çalışılır. Othello Sendromu ile ilişkili olabilecek diğer psikolojik sorunların da tedavi edilmesi büyük bir öneme sahiptir.
Othello sendromu nedir?Kişinin, eşini veya partnerini aşırı şekilde kıskanmasına Othello Sendromu denir. Bu kıskançlık seviyesi patolojik boyuttadır ve çiftlerin hayatını da çok kötü şekilde etkiler.
Kişi, sürekli olarak partnerinin onu aldattığını düşünüyor ise inanç öyle güçlüdür ki bazen bu durum şiddete bile dönüşebilir.
Bazen psikiyatrik bazen de daha ileri boyutta psikotik bozukluk yaşayanlarda bu sendrom ortaya çıkar. Ancak; kesin tanı bir uzman tarafından konmalıdır.

Read More