Güncel, www.gidahatti.com

Prediyabeti olanlar için beslenme ipuçları!

Prediyabete sahip olmak diyabetin gelişeceğini garanti etmez, ancak riski artırır. Bir kişi doğru adımları atarsa, diyabetin gelişmesini önleme şansı yüksek. Önleme planları genellikle iki temel yaşam tarzı faktörünü içerir: sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz.
Bir kişinin kilo vermesine ve prediyabeti yönetmesine yardımcı olabilecek bir diyet tipik olarak aşağıdaki diyet kompoziyonunu içermeli.
Lif oranı yüksekDüşük şekerliBesin açısından yoğunGlisemik indeks (GI) , karbonhidrat içeren gıdaların bir listesi. Sıralama, bu gıdaların kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösteriyor. En yüksek puan 100, en düşük puan 0’dır.
Diyabetli kişiler, özellikle karbonhidratlar ilave şekerlerden geliyorsa, karbonhidrat alımlarına dikkat etmeli.
Bununla birlikte, karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler her zaman sağlıksız değil. Örneğin, meyveler doğal şekerler içerir ve tam tahıllar karbonhidratlarda yüksek ancak lif ve diğer besinleri sağlarlar. Bu, onları bir prediyabet diyetini takip eden bir kişi için ölçülü olarak uygun hale getirir.
Karbonhidratları kesmek mutlaka sağlıklı değil. Patates ve bezelye gibi bazı yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin önemli besinsel faydaları var.
Bununla birlikte, birçok düşük karbonhidratlı gıda aynı besinleri sağlayabilir. Yüksek karbonhidratlı yiyecekleri daha düşük karbonhidrat seçenekleriyle değiştirmek, prediyabetli kişiler için faydalı olabilir.
Düzenli yemek yiyinPrediyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini mümkün olduğunca sabit tutmaları gerekir.
Uzmanlar dalgalanmaları önlemek için gün boyunca düzenli yemek yemeyi öneriyorlar. Ayrıca, her biri bir protein, yağ ve karbonhidrat kaynağı içeren öğünlerin dengeli olduğundan emin olmanızı önerirler. Prediyabetli bir kişi, her öğünde tutarlı miktarda karbonhidrat yemeyi de faydalı bulabilir.
Kan şekeri üzerindeki etkileri azaltmak ve tokluk hissini artırmak için, meyveyi fındık yağı, küçük bir avuç fındık veya tohum gibi bir protein ya da sağlıklı yağ kaynağı ile birlikte yemeyi deneyin.

Read More