Güncel, www.gidahatti.com

Şarjı çabuk bitenler dikkat! Bu yöntemler ile telefon pil ömrünüzü 2 kat artırabilirsiniz! İşte o yöntemler…

Şarjınız hızlı mı bitiyor?Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası oldu. Her yıl hatta her gün yeni çıkan markalar ve seri ile hayatımızı yarıştırıyoruz. Hatta sosyal hayatımız, iş yaşamımız ve aile hayatımız da artık bu akıllı telefonlarla yürütüyor. Burada yaşadığımız en büyük problem ise erken biten şarj oldu. Siz de sürekli yanınızda şarj taşıyorsanız çözüm yolu oldukça kolay. Bunları yapıp şarj ömrünüzü uzatmanız mümkün. Hem cihazın kullanımı hem de telefonunuz hız kazanıyor.
Pil ömrünün uzaması için 8 önemli yöntem1- Parlaklık ayarını kısınİlk önerimiz parlaklık olacak. Çünkü pili en çok tüketen yüksek parlaklıktır. Hatta bazen telefonlarımız otomatik olarak ışığı ayarlar. Buda şarjın hızlı tükenmesine neden olur. Bunun için telefonunuzun parlaklığını düşük tutun ve bu ayarda sabit tutun.
2- WİFİ ve bluetooth’un kapalı olduğundan emin olunWifi ve Bluetooth’u kullanmadığınız sürece kapalı tutun. Eğer sürekli bu özellik açık bırakılırsa şarjınız hızlı tükenir. Çünkü telefonunuz sürekli olarak yakındaki ağları ve cihazları tarar. Bunun için telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth’u kullanmadığınız sürece kapalı bırakın.
3- Arka planda açık uygulama bırakmayınAkıllı telefonların en çok kullanılan özelliği arka planda çalışan uygulamalar. Akıllı cihazlar yeni verileri toplamak ve otomatik olarak kapatmak için uygulamaları çoğu zaman birden açar. Bundan sebeple bu özelliği devre dışı bırakın. Bu kullanım ile pil ömrü uzar. Sadece temel uygulamaları açık kalmış olur.
4- Kullanılmayan verileri kapalı tutunSürekli internete ihtiyacınız bulunmuyorsa pil tasarrufu için internet bağlantısını ya da mobil verinizi kapalı tutun. Hatta uyuyacağınızda telefonunuzu uçak moduna geçirebilirsiniz.
5- Akıllı moda geçinÜretici markalar ise pil ömrünü göz önüne alır. Akıllı cihazlara bir özellik eklemişti. Güç tasarrufu modu pil ömrü uzar. Bazı telefonlarda ise özel bir kontrol panelinde ya da ekrandan aşağı açılan ayarlardan ayarlayabilirsiniz.
6- Konum servisini kapatınSürekli konum özelliğini kullanmıyorsanız konum özelliğinizi kapalı tutun. Çünkü bu özelliğin çok hızlı şarj bitirdiği biliniyor. Konum servislerini kapatın bu kullanım pil ömrünü büyük ölçüde uzatır.
7- Karanlık modu seçinEski OLED ekranlar, arka planın beyaz olunca daha fazla güç kullanılır ve daha hızlı pil tüketilir. Bunun sebebi ise arka ışığın yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açılmasıdır. Pilden tasarruf için siyah arka planlı karanlık mod etkinleştirilmelidir.
8- NFC’den yararlanmıyorsanız kapalı tutunÇoğu akılllı telefon, kartlı ödeme cihazları ile iletişimde Yakın Alan İletişimi’ni (NFC) kullanır. Hiçbir şey satın almazsanız, ayarlardan NFC’yi kapatabilirsiniz.

Read More