Güncel, www.gidahatti.com

Şimdi tüketmenin tam vakti! Ispanağın sağlığa faydaları nelerdir? Çiğ mi yoksa pişmiş mi tüketilmeli?

Ispanağın sağlığımız açısından çok fazla faydaları vardır. Kronik hastalıklardan koruyan ve göz sağlığını destekleyen vitaminler, besinler ve antioksidanlarla doludur. Vitamin, mineral ve antioksidan deposu ıspanağı çiğ tüketmenin ve pişmiş tüketmenin ayrı ayrı faydaları vardır. Pişmiş olarak tükettiğiniz de kalsiyum ve demir emilimini artırabilir, çiğ tükettiğiniz de ise size güçlü bir antioksidan olan daha fazla lutein sunar. 
Sonbahar kış mevsiminde tüketilen ıspanak, cilt sağlığından, diş ve kemik sağlığına kadar oldukça geniş bir çerçevede vücudunuzu ve bağışıklığınızı destekler. 
Ispanağın besin değerleri100 gram ıspanak tüketerek günlük vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyacınızı karşılayarak vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işlemesine destek olursunuz.100 gram ıspanak, sadece 23 kaloridir.2.2 gram lif içerir. 2.9 gram protein içerir. A, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Demir, kalsiyum ve folik asit içerir. Ispanağı çiğ veya pişmiş olarak tükettiğinizde vücudunuza sağladığı faydalar birbirinden biraz farklıdır. 
Demir eksikliği durumlarında pişmiş ıspanak tüketmek daha faydalı olabilir. 
Çiğ Ispanak, demir ve kalsiyum emilimini engelleyen ancak yüksek sıcaklıklarda parçalanan oksalik asitle yüklüdür 
Kalsiyum ve demir emilimini artırmak için ıspanağı, pişmiş ya da haşlanmış olarak tüketebilirsiniz. 
Ispanağın faydalarıGüçlü bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirir ve sağlığına genel anlamda fayda sağlar. Hastalıklara karşı korur, beyin sağlığını destekler.Hücre yenilenmesini artırır, oksidatif stresle savaşır. Ispanak, oksidatif stresin neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olacak güçlü antioksidanlarla doldur.Göz sağlığını iyileştirir; Ispanak, bazı sebzelerde renkten sorumlu karotenoidler olan zeaksantin ve lutein bakımından zengindir. Kansere karşı güçlü bir destekleyicidir; Birkaç insan çalışması, ıspanak tüketimini prostat kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirir. Bu yeşil yapraklı sebzeyi yemek meme kanserini önlemeye de yardımcı olabilirTansiyonu dengeler; Ispanak yüksek miktarda nitrat içerir ve bunların kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve kalp hastalığı riskinizi azalttığı gösterilmiştir. Sindirim sağlığını destekler; düşük kalorili ıspanağın içerisindeki lif sindirim sağlığınızı destekler. Bağırsaklarınızın ideal şekilde çalışmasını sağlar. 
Bir araştırma, ıspanağı kaynar suda hızlı bir şekilde pişirip ardından soğuk suya daldırmanın oksalat içeriğini ortalama yüzde 40 oranında azalttığını, bu da tavada veya basınçlı pişirmeden daha etkili olduğunu buldu.Ispanağı, çiğ olarak tüketmek bitki bileşiklerinden daha fazla faydalanmanızı sağlar. 
İsveç’teki Linkoping Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan luteini korumanın en iyi yolunun onları smoothie veya meyve suları şeklinde tüketmek olduğunu bulmuşlardır. 

Read More