Güncel, www.gidahatti.com

Sivrisinekler birçok hastalığı saçıyor! Peki coronavirusu?

Sivrisinek ısırıkları yoluyla bir takım virüsler bulaşabileceğinden, insanlar COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün de bu şekilde bulaşıp bulaşamayacağını merak ediyorlar.
Dr. Markowski, sivrisineklerin SARS-CoV-2 virüsünü taşımasını ve yaymasını engelleyen mekanizmaları anlamak için sivrisineklerin nasıl bulaştığını anlamanın önemli olduğunu açıkladı.
Tipik olarak, sivrisinek ilk önce enfekte olmuş bir konakçıyla beslenmeli, yani kanında mevcutsa virüsu almalı” diye açıklamasına başlıyor. “Devamında, virüs bizimkine benzer bir dizi bağışıklık tepkisine sahip olan böceğin orta bağırsağında hayatta kalmalı” diye ekliyor.
“Sadece sivrisineğin orta bağırsağı içinde hayatta kalmaları yetmiyor, aynı zamanda çoğalmaları ve nihayetinde orta bağırsak duvarındaki reseptör bölgelerine bağlanmaları ve bu bariyeri geçerek sivrisineğin vücut boşluğuna geçmeleri gerekiyor” diyor.
Sivrisineklerin SARS-CoV-2 taşıması mümkün görünmüyorVücut sineğe girdikten sonra, Dr. Markowski, virüsün sivrisineklerin bağışıklık sistemini aşması ve böceğin tükürük bezlerine girmesi gerektiğini ve bu sırada çoğalmaya devam etmesi gerektiğini açıkladı.
“Virüsü alan sivrisinek beslenirken yeni bir konağa bulaştırabilirler” diye devam etti. “Gördüğünüz gibi, bu durum virüsün sivrisinek ısırığı yoluyla bir konaktan diğerine gitmek için yaptığı oldukça uzun ve karmaşık bir yolculuk.
“Ayrıca bu yolculuğu başarıyla tamamlamayı başaran bir örnek bulunmuyor bu nedenle grip, koronavirüs ve maymun çiçeği gibi birçok virüs sivrisinek kaynaklı virüsler değil”.
Bu nedenle araştırmacılar, sivrisinek SARS-CoV-2 virüsü bulaşmış birinden beslense bile sivrisineklerin virüsü insanlara bulaştıramayacaklarını belirttiler.
Dr. Higgs, “Sivrisineklerin insanları SARS-CoV-2 ile enfekte edeceğini gerçekten beklemiyorduk çünkü herhangi bir nedenle koronavirüsler sivrisinekleri veya diğer eklembacaklıları enfekte etmiyor” diye ekliyorlar.
Ancak bu veriler, sivrisineklerden korunma stratejilerinde bir gevşemeye yol açmamalı. Çünkü sivrisinekler Zika, West Nile virüsü başta olmak üzere bir çok virüsü insanlara bulaştırabiliyor.

Read More