Güncel, www.gidahatti.com

Sosyal yardımların tutarları artırılıyor mu? İşte Aile Destek Paketine ilişkin tüm detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni sosyal yardım paketinin detayları netleşti. Milyonlarca yardıma ihtiyacı olan vatandaş bu konuda yetkililerden gelecek açıklamaya kilitlendi. Erdoğan pakete ilişkin şu açıklamayı yaptı:
” Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçesini de 25 milyar lira ilaveyle 40 milyar liraya yükseltiyoruz.” Yıllık olarak yaklaşık 4 milyon haneye ulaştırılacak olan Türkiye Aile Destek Programı başvuruları e Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleşiyor. Peki, Aile destek yardımı ödemesi kaç TL? 2022 Doğalgaz, elektrik ve çocuk desteği ücretleri kaç TL? Aile destek paketi eylül ayı ödemeleri ne zaman yatacak? İşte yardımara ilişkin tüm detaylar…
Aile destek paketi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye aile destek programımızın kapsamını genişletiyoruz, bütçesini de 25 milyar lira ilave yaparak 40 milyar liraya yükseltiyoruz” demişti.
‘Türkiye Aile Destek Programı başvuruları e Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile gerçekleşiyor. Hak sahibi hanelere ulaştırılacak tüm ödemeler, hak sahipliği kararının alındığı Mütevelli Heyeti kararı tarihini içeren o ay için başlayıp ve takip eden ay içinde ilk ödeme gerçekleştiriliyor.
Peki, Aile destek parası ne kadar? 2022 Doğalgaz, elektrik ve çocuk desteği ücretleri ne kadar? Aile destek paketi eylül ayı ödemeleri hangi tarihte yapılacak? İşte tüm detaylar…
Yeni sosyal yardım paketinin detayları paylaşıldıProgramdan daha fazla vatandaşın istifade edebilmesi adına mevcut bütçe 15 milyar TL’ye 25 milyar lira ilave edilerek genişletildi. Bu doğrultuda ise hane başına 450 – 600 TL iken olan destek tutarı 850 – 1.250 TL’ye kadar yükseltildi.
Çocuk Destek Bileşeni kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 ile 650 lira aralığında destek verilecek. Bu kapsamda 1-2 çocuklu olan hanelere 350, 3 çocuklu hanelere 450, 4 çocuklu hanelere 550, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlanacak.
Türkiye Aile Desteğinden yararlanan haneler Elektrik Tüketim Desteğinden de yararlandırılacaklar. Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalar tamamlandı. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 108 lira, 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 144 lira, 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik tüketim desteği 180 lira ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim yardımı ise 216 TL olarak verilecek.
Türkiye Aile Destek Programı’ndan faydalanmak isteyenler e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla başvurularını gerçekleştirecekler. Yeni tutarlar kasım ayı ödemelerine yansıtılacak.
Doğal gaz tüketim desteğinde tutarlar artırıldıHak sahibi olan vatandaşlara yönelik yıllık 415 ile 1.150 lira arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım miktarı, 900 ile 2.500 TL arasında yükseltildi. 2022 yılının kış dönemi için bu desteklerin söz konusu destek programına yönelik başvurular eylül ayının ilk haftası itibariyle e-devlet sistemi üzerinden yeniden almaya başlanacak.Yeni başvuru döneminde ise sadece ev sahiplerine değil aynı zamanda kiracı olan tüm sosyal yardımlardan faydalanan vatandaşlara da doğal gaz desteklerinden faydalanma hakkı sağlanıyor. Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdürenlere de ek ödeme verilecek.
Vatandaşların başvurusu esnasında hastalığına dair sağlık ve iş göremezlik raporunu sisteme işlemesi gerekiyor. Hastaların yaşadığı hanelere, belirlenen destek tutarına ek yüzde 5 fazla ödeme daha yapılacak. Yardım programının tutarlarında yüksek oranlarda artışlar oldu. 2022 yılında tutar artışı sağlanan yardım programları için özel olarak ayırılan 6 milyar lira bütçe, yıllık 11,5 milyar liraya kadar yükseltildi.
Artış yapılan sosyal yardımların detayları neler?Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin TL’ye, ev onarım yardımını 25 bin liradan 75 bin TL’ye, betonarme ev yapımı desteğini 70 bin liradan 200 bin TL’ye çıkartıldı.
Bu yardımın dışında Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında verilen 150 liralık tutarı 500 TL’ye, Çoklu Doğum Yardımını 215 liradan 400 TL’ye, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 liradan 100 TL’ye yükseltildi.
Öksüz Yetim Yardımı ise 300 lira yerine 600 liraya, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardımını da 500 TL’den 1.000 TL’ye çıkarıldı.

Read More