Güncel, www.gidahatti.com

TOKİ ucuz konut projesi için başvurular başladı! TOKİ başvuru detayları ve ücreti ne?

Tüm Türkiye bugünlerde TOKİ  sosyal konut projesini konuşuyor! TOKİ ucuz konut projesi için başvurular başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, başvuruların ekim ayının sonuna kadar süreceği duyurulmuştu. 2+1 daireler 608 bin TL’ye 3+1 daireler ise 850 bin TL’ye kadar satılacak. Vade ise 240 ay olarak ayarlandı. Aylık ödeme planı da belli oldu. Ancak T.C kimlik numarasına dikkat edilmeli…
TOKİ ucuz konut projesinde tüm detaylar belli oldu! İstanbul’un Silivri, Tuzla, Çatalca, Arnavutköy, Başakşehir ve Esenler ilçelerinde projesi  oluşturulan ucuz konutlar için başvurular e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca Halkbank ve Ziraat Bankaları şubelerinden de başvurular alınıyor. Başvuru bedeli 1.000 TL’den 500 TL’ye düşürüldü. İşte son dakika haberinin detayları…
TOKİ ucuz konut projesi aylık taksitler belli olduBakanlık, beş yılda toplam beş yüz bin adet konut yapmayı hedefliyor. 2+1 olan konutlar için aylık 2.280 TL, 3+1 TL konutlar için ise 3.187 TL’den başlayan taksitler ile alınacak. Taksit ödemeleri ise sözleşmeler imzalanınca başlayacak.
e-Devlet ile 2022 TOKİ ucuz konut için başvuru nasıl yapılır?Vatandaşlar gerekli şartları karşılayıp karşılamadıklarını araştırıyor. Kontrol edildikten sonra e-Devlet üzerinden TOKİ ucuz konut başvurusu gerçekleştirilecek. E-devlet üzerindeki arama kısmına TOKİ konut yazdığınızda başvuru ekranına yönlendirileceksiniz.
2+1 dairelerin fiyatı 608 bin TL olarak belirlendi. Toplam 850 bin TL fiyata sahip 3+1 dairelerin ödemesi 3.187 TL’den başlayan taksitler şeklinde alınacak ve 240 ay vade olacak.
TOKİ KONUT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN
İstanbul’da hangi ilçelere konut satışı yapılacak?TOKİ tarafından İstanbul’un hangi ilçelerinde proje kapsamında ev yapacağı açıklandı. TOKİ internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre Arnavutköy, Başakşehir ve Esenler’de toplam 28 bin 340, Çatalca ‘da 540, Silivri’de 200 ve Tuzla’da 20 bin 920 konut inşa edilecek.
Konut başvurusu yapabilmek için gerekli şartlar neler?T.C. vatandaşı olmak,Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek yada proje il nüfusuna kayıtlı olmak,Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması ve TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama,İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp veVazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç),Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması,Başvuruları yapacak vatandaşların; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir,Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.Başvuru için T.C kimlik numarasının son hanesi önemliÇevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun önüne geçebilmek için e-devlet üzerinden başvurular kademeli olarak alınacak.
Buna göre T.C. Kimlik Numarasının son hanesi;
**0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren başvurabilecekler.
19 Eylül 2022 Pazartesi günü itibariyle hiçbir sınırlama yapılmaksızın tüm vatandaşlar başvuru yapabilecekler.
Sanayi sitesi başvurusu için gerekli şartlarT.C. vatandaşı olması,Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,18 yaşını doldurmuş olmak,Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler,Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması,Başvuru Bedeli: 2.000 TLBaşvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.Konut arsası başvurusu için gerekli şartlar nelerr?T.C. vatandaşı olması,18 yaşını tamamlamış olmak,O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülenBelediye sınırları içerisinde ikamet etmek.Yoksul ve dar gelirli olmak.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması

Read More