Güncel, www.gidahatti.com

TOKİ’nin sosyal konut listesinde değişiklik yapıldı. İşte illerde yapılacak güncel konut sayıları

“İlk Evim İlk İş Yerim” sosyal  konut projesi için başvuru sayısı 1,7 milyona yaklaştı. TOKİ’nin resmi internet sitesinde yayınlanan sosyal konut projelerinin hangi illerde kaç konut olarak yapılacağına yönelik hazırlanmış olan listede güncelleme yapıldı. Peki hangi il ve ilçede kaç konut inşa edilecek? İşte güncel liste…
İlk etapta 250 bin konut şeklinde planlanan projede yüzde 40 indirimli satışa sunulacak evlerin fiyatları metrekareye ve bulunduğu ile göre farklılık gösterecek.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından (TOKİ) inşa edilecek Sosyal Konut Projesine başvurular 14 Eylül’de gece saatlerinde e-Devlet üzerinden başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve e-Devlet aracılığıyla yapılıyor.
Evlerin fiyatları bulunduğu ile ve metrekareye göre değişecek. İlk etapta 250 bin konut olarak planlanan projede yüzde 40 indirimli satışa sunulacak evlerin fiyatları metrekareye ve bulunduğu ile göre değişecek.
Böyle bir projeye büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, konuta erişimin çok zorlaştığı bu dönemde projenin kaynak ve imkan yarattığını söyledi. Akdoğan, piyasada yüksek talebe karşılık düşük konut üretimi nedeniyle sürekli artan fiyatlarla karşılaşıldığını hatırlatırken şu sözlere yer verdi.
“Sosyal konut projesi duyurulduğundan bu yana zaten belli bir kesim talebini beklemeye aldı. Bu durum fiyatlarda bir balans etkisi yarattı. Piyasada daha dengeli bir fiyatlamanın olduğu günler bizi bekliyor” diye konuştu.‘Fırsatlar oluştu’Bünyesinde çeşitli emlak satış markalarını bulunduran Master Türk Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Taş, küresel enflasyonun inşaat maliyetlerindeki artışı tetiklediğini anlatırken, bu ortamda dar gelirli grubun ‘ev alma hayalinin kalmadığını’ ifade etti. Projenin bu beklentiyi hem ‘hayal olmaktan çıkardığını’ hem de fırsatlar yarattığını anlatan Taş, “1-2 milyon altındaki piyasada fiyatlar dengelenir. Müstakil konut parselli arsalarda da fiyat artışı durur” şeklinde açıklama yaptı. 

Örnek ödeme planı belli oldu mu?İlk Evim ilk iş Yerim’ projesiyle dar gelirli, asgari ücretli ailelerin konuta erişimini kolaylaştırmak için maliyetlerde yüzde 40 sübvansiyon yapıldı. Örnek planı, 2+1 75 ve 85 metrekare, 3+1 105 metrekare daire tiplerine göre belirlendi. Buna göre İstanbul, Bursa, Antalya ve İzmir’de 2+1 75 metrekare tipinde maliyeti 1 milyon 131 bin 700 lira olan konut, kampanya kapsamında yüzde 40 devletin sübvanse etmesiyle vatandaşa 679 bin liraya gelmiş olacak. Aynı tip dairelerin 113 bin 170 lira olan peşinat bedeli 67 bin 900’e, taksitleri de 4 bin 243 liradan 2 bin 546 liraya gelecek. Aynı illerde maliyeti 1 milyon 583 bin 400 lira olan 3+1 tipinde 105 metrekarelik konutun kampanya kapsamında fiyatı 950 bin liraya düşecek. 158 bin 340 lira olan peşinat bedeli 95 bine, taksitleri de yine yüzde 40 indirimle 5 bin 938 liradan 3 bin 563 liraya çekildi.
2 Günde 1.5 milyon başvuru yapıldıİlk başvuru günü itibariyle gece saatlerine kadar 900 bine yakın kişi talep oluşturdu ve proje için iki günde 1.5 milyon vatandaş başvuru yaptı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) verilen bilgiye göre, ilk etapta 81 ilde yapılacak 250 bin konut için başvurunun ikinci gününde çoğu E-devlet’ten olmak üzere talepler yoğun şekilde oluşturuldu. Toplam başvuru sayısı ise 1 milyon 565 bin 841’e ulaştı. Başvurular, Halk Bankası, Ziraat Bankası ve E-devlet platformu tarafından yapılıyor.
TOKİ sosyal konut projesi il-ilçe güncel tam listesi için tıklayınız

Read More