Güncel, www.gidahatti.com

Tümörlerin içinde mantar izlerine rastlandı… Bu ne demek?

Önce “mantar” derken neyi kastettiğimizi netleştirelim. Buradaki mantar, günlük hayatta yiyecek olarak bildiğimiz ürünün değil bir biyolojik alemin adıdır. Maya ve küf gibi mikroorganizmalardan şapkalı mantarlara birçok canlı bu grupta sayılabilir.
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Cell dergisinde yayınlanan 2 yeni araştırmada, vücutta bulunan tümörlerde saklanan maya hücreleri olduğu tespit edildi.
Araştırmalardan birinde, kanser hastalarından alınan 17.000 doku, kan ve plazma örneğini analiz eden araştırmacılar, 35 farkı kanser türünde mantarlara ait genetik parmak izlerine rastladı. 
Tümör dokusunda alınan tüm örneklerde mantar bulunmasa da, değerlendirmeye alınan 35 kanser türünün tamamında mantara rastlandı.
Araştırmanın yazarlarından, İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’nde kanser biyolojisi uzmanı olan Ravid Straussman, “Bazı tümörlerde hiç mantar yoktu. Bazılarında ise çok yüksek miktarda vardı” dedi. Straussman, mantar bulunan tümörlerde mantarların düşük miktarlarda bulunduğunu ekledi.
Keşfedilen mantar DNA miktarı hesaplandığında, bazı tümörlerin her 1000 ile 10.000 kanser hücresi başına 1000 mantar hücresi içerdiği anlaşıldı.
Küçük bir tümörde dahi 1 milyar civarında kanser hücresi bulunduğunu düşünürsek, buradaki mantarların kanser biyolojisi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.
Kanser türleri, belirli mantarlarla ilişkiliStraussman ve ekibi, her kanser türünün belirli mantar türleriyle ilişkilendirilme eğiliminde olduğunu, bunların genellikle insan vücudunda yaşayan zararsız mantar türlerine ait olduğunu, bazılarınınsa maya enfeksiyonu gibi hastalıklara yol açabileceğini belirtti.
Cell dergisinde yayınlanan 2. araştırmada da ilk araştırmaya benzer sonuçlar elde edildi. Ancak bu araştırma sindirim, akciğer ve göğüs tümörlerine odaklandı. Araştırmacılar bu kanser türlerinden her birinde Candida, Blastomyces ve Malassezia adlı mantar türlerinin yer aldığını belirledi. 
Her 2 araştırma grubu da, belirli bir mantar türünün çoğalmasının, kanserin daha kötü seyretmesiyle bağlantılı olabileceğini belirledi.
Bazı mantar türleri, daha düşük hayatta kalma oranıyla ilişkiliÖrneğin, Straussman ve ekibinin araştırmasında, tümörlerinin içinde Malassezia globosa türü mantar bulunan meme kanseri hastalarının hayatta kalma oranının, bu mantarın bulunmadığı hastalara kıyasla daha düşük olduğu görüldü.
İkinci araştırmada ise, gastrointestinal tümörlerinde Candida türü mantarın fazla bulunduğu hastalarda hızlı enflamasyon, kanser yayılması ve daha düşük hayatta kalma oranı görüldü.

Read More