Güncel, www.gidahatti.com

Tunç Şatıroğlu’ndan asgari ücrete ocak öncesi zam geliyor iddiası…

İki ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu asgari ücret ve emekli zammıyla ilgili flaş açıklama yaptı. SGK uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücrete ve en düşük emekli aylığına ocakta ne kadar zam yapılacağına ilişkin açıklama yaparken, Tunç Şatıroğlu ise asgari ücrete ara bir zam daha yapılacağını iddia etti.
Piyasa uzmanı ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu ile SGK Uzmanı Özgür Erdursun, 2023 yılı asgari ücret, memur ve emekli maaşı zamlarıyla ilgili yaptığı tahminleri açıkladı.
Haber3’te yer alan açıklamalara göre, emekli maaşlarına en son ağustos ayında zam gelmişti. SSK ve BAĞ – KUR emekli aylıkları yüzde 42.35 memur ve emekli memur aylıkları ise yüzde 41.69 oranında artmıştı. Asgari ücret ise son olarak yine bu dönemde 5500 TL’ye kadar yükseltilmişti.

Yeniçağ TV yayınına konuk olan piyasa uzmanı ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu ve SGK Uzmanı Özgür Erdursun 1 Ocak 2023 tarihinde en düşük emekli aylığının ve asgari ücretin kaç TL olacağı ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
SGK Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya üzerinden bir açıklama getirdi ve 1 Ocak 2023 tarihlerindeki rakamları açıkladı:
1 Ocak 2023’de ; Asgari ücret 7.500 TL, en düşük emekli aylığı ise 5.000 TL olur diye tahmin ediyorum…Diğer yandan piyasa uzmanı Tunç Şatıroğlu da asgari ücret hakkında sevindiren bir tahminde bulundu. Ocak ayına kadar bir zammın daha yapılmasını beklediğini açıkladı ve tarih verdi.
Normal koşullarda yıllık olarak belirlenen asgari ücret, hızla artan enflasyon ile beraber bu yıl ikinci defa yükseltildi. 5.500 TL’ye çıkarılan asgari ücret için Şatıroğlu’ndan üçüncü bir artış geleceği iddiası geldi.
Tunç Şatıroğlu, kasım ayına kadar bir ara zammın daha gündeme geleceğini iddia etti ve şu sözleri kullandı:
“Okullar açılacağında kiralar artış olur. Onun da etkisi olur. Hakikaten kara kış olabilir. Asgari ücrete, emekliye zam bekliyorum. Çünkü popülist politikaları benimsediklerini görüyoruz. İlla ki zam yapacaklar ve diyecekler ki ‘biz vatandaşımızı ezdirmedik.’ ‘Şimdi demiyorlar ama sene ortasında zam yapacaklar’ demiştim. Aflar çıkmasını bekliyorum, EYT çıkacak. İnsanların beklentisi gibi olmayacak ama bir şey yapacaklardır. Bu şekilde çalışıyor mantık. Enflasyonla faiz artıramadığım için mücadele edemiyorum o yüzden para dağıtayım da seçime doğru oy olarak döner anlayışı var.”

Read More