Güncel, www.gidahatti.com

Uzun süre hareketsiz kalırsak vücudumuzda neler olur?

Günlük yaşantımzda hareketsiz ve izole yaşamlar sürersek, sağlığımız hızla bozulabilir. Fiziksel aktiviteler özellikle yaşlılar için kesinlikle çok önemli! Fiziksel hareketsizliğin sonuçlarına kısaca bir göz atalım.
TV veya bilgisayar karşısında çok fazla zaman harcarsanız, diğer şeylerin ve sağlık sorunlarının yanı sıra kas gücünüzü kaybedersiniz. 
Fiziksel olarak hareketsiz yaşam tarzları sadece kas değil, aynı zamanda kemik kaybına da yol açar. Ayrıca stres, kaygı ve depresyonu şiddetlendirebilir. 
Hafif egzersiz yapmak, kalbinizi ve akciğerlerinizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olur ve beyne daha fazla oksijenli kan gönderir. Aerobik ve ağırlık taşıma egzersizlerinin bir kombinasyonu sizi formda tutmak için en iyisi olarak biliniyor. Bununla birlikte, altta yatan tıbbi durumlarınız varsa, yoğun bir egzersiz rutinine başlamadan önce tıbbi tavsiye alın.
Fiziksel hareketsizlik obeziteye yol açabilir veya obeziteyi şiddetlendirebilir, metabolizmanızı yavaşlatabilir ve kalbe baskı uygulayabilir.Hareketsiz yaşam sürerseniz, daha az kalori yakarsınız ve bu nedenle daha hızlı kilo alırsınız. Kas kütleniz düşükse, metabolizmanız yavaşlar ve yağ dokusu birikmesine neden olur. Bu bir kısır döngüdür çünkü kas atrofisi, egzersiz kapasitesinin azalmasına sebep olur.
Zayıf dolaşım en ciddi sonuçlardan biri!Araştırmalar, fiziksel hareketsizliğin koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler mortalite için bir risk faktörü olduğunu gösteriyor. Atardamarlarınız yağlı maddelerle tıkandığı için kalbiniz kanı verimli bir şekilde pompalayamazsa, sağlığınız zarar görür. Felçler, dolaşım bozukluğunun bir örneğidir, yani kısmen veya yetersiz dolaşımın neden olduğu veya ağırlaştırdığı bir hastalık olarak bilinir.
Soğuk ayaklar ve iğnelenmeler yaşlılık, sigara ve/veya kronik rahatsızlıkların neden olduğu zayıf dolaşımın klasik belirtiler olarak bilinir. Ancak bu semptomlar, uzun süre oturmak ve genel olarak fiziksel hareketsizlik ile daha da şiddetlenir.

Read More